Şirketlerde yeni dönem DataRobot uygulaması

Türkiye’deki temsilcisi yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi firmalarından Ereteam olan DataRobot uygulaması, çeşitli endüstrilerden 1000’den fazla şirket tarafından kullanılıyor.

Müşterilerine hızlı ve kaliteli hizmetlerde bulunmak isteyen şirketler, bu ihtiyacı karşılamak için verimliliği yüksek ve hızlı performans veren teknolojilere başvuruyor. Bu doğrultuda DataRobot uygulaması, şirketlere dair verileri hızla öğrenerek geleceğe dönük doğruluk oranı yüksek tahminlerde bulunuyor.

DataRobot uygulamasının sektör genelindeki ve dünya genelindeki müşterilerine güvenilir yapay zekâ çözümleriyle daha akıllı ve daha hızlı kararlar almalarında yardımcı olduğunu belirten yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi şirketi Ereteam Ceo’su Kutlay Şimşek, “DataRobot, müşterilerle bulundukları yerde buluşur ve mevcut herhangi bir bulut platformunda, şirket içi veya hibrit ortamlarda yapay zekâ modelleri oluşturma ve dağıtma özgürlüğü sunar. DataRobot platformu, veri bilimcileri, iş liderleri ve ekiplere kadar tüm kullanıcıları göz önünde bulundurularak sürekli olarak gelişir ve kuruluş genelinde daha yönetilebilir, organize ve etkili bir iş akışına olanak tanır. DataRobot, yapay zekâ teknolojisini herkesin kullanımına açarak kurumların en zor ve karmaşık sorunlarını çözmelerine olanak sağlar” dedi.

DataRobot milyonlarca dolarlık tasarruf sağlattı

ABD merkezli market araştırmaları şirketi olan International Data Corporation (IDC)’nın 2020 yılında yayınlamış olduğu ‘Dünya Çapında Gelişmiş Analitik Pazar Raporu’nda DataRobot’un Yapay zekâ yatırımlarından ciddi geri dönüşler almayı hedefleyen şirketlere odaklanıldığının altını çizen Kutlay Şimşek, bu şirketlerin neredeyse tamamının yatırımlarında 10 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar varan bir katma değer görüldüğünü söyledi.

Ayrıca dünya ölçeğinde ilk 5’in içerisinde yer alan bir Amerikan bankasının DataRobot teknolojisi sayesinde döviz dönüşümlerini optimize ederek, 300 milyon dolarlık maliyet tasarrufu sağladığını ifade eden Şimşek, “17 milyar dolar gelir yaratan bir banka, yüksek riskli ATM ve mevduat işlemlerini doğru tahmin ederek, 24 milyon dolarlık bir tasarruf elde etti” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki tek temsilcisi Ereteam

Türkiye’nin ilk yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi şirketlerinden biri olan Ereteam, DataRobot teknolojisinin Türkiye’deki tek temsilcisi konumunda bulunuyor. “Verinin hayat bulduğu yer” mottosu ile yola çıkan Ereteam, deneyimli bir ekibi arkasına alarak, veri odaklı karar alma kültürünü kuruluşlara adapte etme vizyonu ile “İş Zekâsı, Performans Yönetimi, Kurumsal Pazarlama Yönetimi, Veri Entegrasyonu, Finansal Kaynak Planlaması ve Risk Yönetimi” gibi çok geniş alanda çözüm ve hizmet sunan bir şirket olarak yoluna devam ediyor. Büyük veri ve analitik alanlarında kurumsal şirketlere etkili bilişim çözümleri sunan Ereteam, temsilcisi olduğu DataRobot teknolojisini Türkiye’de yaygınlaştırmayı planlıyor.