Siber kümelenmede çağrısını yaptığımız 9 proje var

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 2021 Siber Güvenlik Haftası’nda Dijital Gündem’e konuşan Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük, bünyesinde bulunduğu firmanın siber güvenlik alanında 2021 yılında ki faaliyetlerinden ve 2022 yılına ilişkin planlarından bahsetti.

2020 ve 2021 de Türk Telekom olarak ilk online siber kampı düzenlediklerini ve aynı zamanda siber güvenlik fikir yarışması ve siber kamplarla sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli insan kaynağının yetiştirilmesi konusunda, sektördeki startupların, yeni fikirlerin, yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunda Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkaracak bir platform oluşturmak istediklerini belirten Mahmut Küçük, “Bu çalışmalarla birlikte aslında yerli ve milli ürün kategorisinde, kendi kullandığımız siber güvenlik altyapılarının geliştirilmesi, hem kendi iç personel kaynağımızla, kendi iç potansiyelimizle, hem de ekosistemdeki yerli ve milli ürün geliştiren firmalarla birlikte, yeni ürün geliştirerek, müşterilere bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde ürünlerin sunulması konusunda çalışmalar yaptık” dedi.

Oltalama platformu, DDOS simülasyonu ve bunların dışında güvenlik ataklarına karşı yine yeni sunacakları web sayfası izleme ürünleri olduğunu dile getiren Küçük, “Bununla beraber yine network üzerindeki atakların tespiti ve bunlara müdahale edilmesiyle ilgili ürün geliştiriyoruz. Yine siber istihbaratla ilgili yerli ve milli çözümler geliştirip yakın zamanda bunların duyurusunu yapacağız. Bunların dışında Türk Telekom ülkenin iletişim altyapısının en büyük sağlayıcısı ve burada ki altyapıların güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili yatırımlarımız hızla devam ediyor. Aynı zamanda siber güvenlik izleme ve güvenlik çözümleriyle ilgili müşterilere verdiğimiz çözümlerin ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi anlamında da özellikle fidye saldırılarına karşı, veri sızıntılarına karşı yada herhangi bir kurumun, şirketin bilgi güvenliği vakasıyla karşılaşması durumunda bir olay müdahale hizmetlerini de sunmaya başladık. Tabi ki bunların yanı sıra da altyapılarımızın yenilenmesi, güçlendirilmesi özellikle DDOS tarafı kapasitelerinin, yine güvenlik, ağ güvenliği tarafında ki kapasitelerin geliştirilmesi ve artırılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

2022 yılında da siber kümelenmede çağrısını yaptıkları dokuz tane proje olduğunu söyleyen Küçük, “Yerli ve milli ürünleştirecek ve bu ürünleri geliştirecek firmalara çağrıda bulunduk. Aday firmalarla görüşüyoruz. 2022 içerisinde o firmaları belirleyip projelerine başlayacağız. 2023 sonunda yerli ve milli ürün kullanım oranı olarak şuanda yüzde 45’e gelmiş durumdayız. Hedefimiz 2023 sonunda yüzde 65’i yakalamak” şeklinde sözlerini tamamladı.

VİDEO: 63
BAŞLIK: Siber Kümelenmede Çağrısını Yaptığımız 9 Proje Var
KONUŞMACI: Mahmut Küçük – Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü
RÖPORTAJ: Oğuz Eren Ege