Siber güvenlik konusunda farkındalık eğitimleri çok önemli

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 10-13 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan Yönsis Genel Müdürü Murat Çelik, firma olarak kamu ile yapmış oldukları iş birliklerinden, siber güvenlik alanında 2021 yılındaki faaliyetlerinden ve 2022 yılında siber güvenlik alanına yönelik planlarından bahsetti.

‘’Yönsis olarak 35 yıldır kamuyla ciddi işbirliklerimiz var. Bunlar mesela kamunun çok önemli olan tedarik zinciri; Devlet Malzeme Ofisi’nin ilk firmalarından biriyiz.’’ diyen Çelik, Yönsis olarak kamu tarafında özellikle eğitim kurumlarına siber güvenlik konusunda farkındalık eğitimleri verdiklerini vurguladı.

2021 yılındaki siber güvenlik alanına yönelik çalışmalarından bahseden Çelik, ‘’2021 yılında Elazığ Üniversitesi’nin Bilgi İşlem Bölümü’ndeki öğrencilere eğitim verdik. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde bulunan öğrencilere de eğitim verdik. Bu esnada ticari olarak 12 tane üniversitenin sızma testini bünyemize kattık. 2021 yılında pandeminin etkisinden dolayı yüz yüze olan ziyaretlerimizde biraz düşüşler oldu. Bunu uzaktan temaslarla, bir takım teknolojik bağlantı yöntemleriyle ilişkimizi koparmamaya gayret gösterdik.’’ dedi.

Çelik ayrıca, 2022 yılındaki ana hedeflerinin; ‘’2022 yılında, 2021 yılında yaptığımız faaliyetlerimizi katlanarak arttırmaya devam etmeyi planlıyoruz. Bu anlamda 2022 yılında aldığımız birkaç projeyle bunun işaretlerini görmek üzereyiz.’’ ifadelerini kullandı.

VİDEO: 80
BAŞLIK: Siber Güvenlik Konusunda Farkındalık Eğitimleri Çok Önemli
KONUŞMACI: Murat Çelik – Yönsis Genel Müdürü