Siber güvenlik herkesin olmazsa olmazı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da BTK Merkez Binası’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay, firma olarak siber güvenlik alanında yapmış oldukları çalışmalardan ve Türkiye’nin siber güvenlik önlemleri konusunda hangi noktada olduğundan bahsetti.

İnfrasis’in yaklaşık 10 senedir siber güvenlik alanında, hem yurtiçinde hem de yurtdışında hizmet odaklı projeler yürüten bir entegratör firma olduğunu dile getiren Can Sobutay, “Siber güvenlik bugün her ticaret yapan kuruluşun, her devletin ve her bireyin olmazsa olmaz bir şartı oldu. Bu noktada dünyada ciddi bir siber güvenlik hizmet açığı ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla bizde İnfrasis olarak önümüzdeki 10 yılda giderek daha da hizmet odaklı bir firma olup, hem yurtiçinde hem yurtdışında müşterilerimizin siber güvenlik duruşunu, dayanıklılığını arttıran hizmetler ve çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin siber güvenlik önlemleri konusunda aynı fiziksel dünyada olduğu gibi jeopolitik olarak oldukça önemli bir konumda olduğunu belirten Sobutay, “Batı ülkelerine doğru baktığımızda dijital dönüşümümüz daha az olduğu için görece olarak siber güvenlik açıklarımızın da daha az olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

VİDEO: 96
BAŞLIK: Siber Güvenlik Herkesin Olmazsa Olmazı
KONUŞMACI: Can Sobutay – İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü
RÖPORTAJ: Fatmanur Akyüz