Siber Güvenlik Haftası Ankara’da başlıyor

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin düzenlediği, Siber Güvenlik Haftası kapsamında Milli Siber Güvenlik Zirvesi ve Fuarı, 22-24 Kasım tarihlerinde Congresium Ankara’da gerçekleştirilecek.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde projelerini yürüten Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, bu yıl ikincisi düzenlenen Siber Güvenlik Haftasını Ankara Congresium’da düzenliyor.

22 Kasım Pazartesi günü başlayacak olan Milli Siber Güvenlik Zirvesi açılış töreni, saat 10.00’da T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Konuşmaların ardından, Yerli Ekosisteme Katkı Ödül töreni yapılacak. Devamında Fuar açılışı yapılacak. Fuar üç gün boyunca 09.00-18.00 saatleri arasında halka da açık olacak.

Fuar açılışının ardından stant ziyaretlerinin yapılacağı Zirve, yalnızca ülkemizde değil, global pazarda da başarılara imza atan bir firmanın başarı hikayesiyle devam edecek. Ardından NATO Muhabere ve Bilgi Ajansı Kurmay Başkanı Göksel Sevindik konuşma yapacak. Zirvede, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğünde, bazı sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı “Global Olup Millî Kalabilmek/ Millî Olup Globale Açılmak” konulu panele yer verilecek, sonrasında Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Mert Özarar Siber Güvenliğin Millî Güvenliğe Entegrasyonu konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Etkinliğin ilk günü, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanı Muhammet Sami Ulukavak moderatörlüğünde, bazı sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı “Eski Oyun Yeni Kurallar” konulu panel ile son bulacak.

23 Kasım saat 09.30’da Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker’in konuşmalarıyla başlayacak olan Millî Siber Güvenlik Zirvesinin ikinci günü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Millî Teknolojiler Genel Müdürü Zekeriya Coştu’nun konuşmalarıyla devam edecek.

Sonrasında, kamu özel sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak yer aldığı Siber Güvenliğin Gelecek Trendleri, Hibrit Harp Konsepti içinde Siber Aktörlerin Yeri, SDN ve Bulut Teknolojilerinin Geleceği, Millî Siber Güvenlikte Yerli Ürünler ve Dışa Bağımlılık, Siber Casusluğun Millî Güvenliğe Etkisi, Dünya Pazarına Açılmak-Siber Güvenlikte İhracat, Global ve Millî Vizyonunun İletişimi: Türkiye’de Siber Güvenlik ve Bilişim Derneklerinin Faaliyetleri konulu paneller tüm gün sürecek.

Zirvenin, son günü 24 Kasımda ise bazı kamu kurumlarının ve sektör temsilcilerinin konuşmalarıyla devam edecek; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç önderliğinde kapalı oturum ile son bulacak olan etkinliğin konu başlıkları ise şöyle: T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin hazırlamış olduğu Bilgi ve İletişim Güvenliği Denetim Rehberi ,Yerli Siber Güvenlik Ürünlerinde Test ve Sertifikasyon Süreçleri, Kamuda Bilgi Risk Yönetiminde Yenilikler, Yerli Millî Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı – Jandarma Genel Komutanlığı Örneği

Siber Güvenlik Haftası kapsamında 25-26 Kasım Perşembe ve Cuma günleri, siber güvenlik firmalarının düzenlediği çeşitli etkinliklerle online olarak devam edecek. Firmalar webinar, konferans, eğitim ve yarışmalar düzenleyecek.