Siber güvenliğin en üst noktada olmasına yönelik çalışmalar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da BTK Merkez Binası’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’deki siber güvenlik ekosistemini geliştirmek adına yapmış oldukları çalışmalardan bahsetti.

Türkiye’deki siber güvenlik koordinasyonunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapıldığını belirten Dr. Ömer Fatih Sayan, “BTK binasında bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), Türkiye’de tüm aktörleri kamu, özel ayırt etmeksizin koordine ediyor. Başta telekom operatörleri olmak üzere siber güvenliğin en üst noktada olabilmesiyle ilgili vizyonu ortaya koyuyor” dedi.

3 yıllık stratejik eylem planlarını ortaya koyduklarını ve burada birçok kurum ve kuruluşa çeşitli görevler verdiklerini dile getiren Sayan, “Bu görevleri harfiyen takip ediyoruz ve özellikle kritik zamanlarda siber güvenliğin en üst noktada olabilmesini sağlamak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımızı uyarıyoruz. Türkiye’de herhangi bir sisteme yapılan siber saldırıyla ilgili adreslemeyi belirleyip, diğer kurum ve kuruluşlarımıza ‘Bu şekilde bir açık tespit edilmiştir. Buna göre önlemleriniz alın’ diyerek 7/24 güvenliği sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

VİDEO: 95
BAŞLIK: Siber Güvenliğin En Üst Noktada Olmasına Yönelik Çalışmalar
KONUŞMACI: Dr. Ömer Fatih Sayan – T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı
RÖPORTAJ: Fatmanur Akyüz