Siber dolandırıcıların yeni kapısı Snapchat uygulaması

Siber güvenlikte şirketi ESET, genç kullanıcıların yoğun olarak kullandığı Snapchat uygulamasında hesapların ele geçirilmesini gündeme aldı. 18-24 yaş aralığında ve daha küçük yaş gruplarında yaygın olarak kullanılan Snapchat, siber dolandırıcıların da dikkatini çekiyor.

ESET uzmanları kötü niyetli kişilerin her yerde olabileceğine dikkat çekerek Snapchat uygulamasında gelen onay kodlarının kimseyle paylaşılmamasını öneriyor. Siber korsanlar çaldıkları Snapchat hesaplarında telefon numarasını, e-posta adresini değiştirdiyse veya iki faktörlü kimlik doğrulama eklediyse hesabın gerçek sahibinin hesabını geri alabilmesi çok zor olabiliyor.

Konuya ilişkin ESET uzmanları, “Özellikle kalabalık alanlarda, bir uygulamaya veya internet sitesine hassas bilgilerinizi girerken başkalarının ekranınızı görmesini engelleyin. Bildirimlerin ön izlemesini kapattığınızdan emin olun, bu sayede telefonunuz kilitliyken gelen bildirimleri meraklı gözlerden koruyabilirsiniz. Ayrıca, etrafınızda başkaları varken telefonunuzu veya tabletinizi kullanıyorsanız kısa mesajlarınızı mutlaka takip edin” şeklinde uyarılarda bulundu.

Uzmanlar ayrıca, “Güçlü ve benzersiz bir parola kullanmanın yanı sıra Snapchat ayarlarından iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmalısınız. Snapchat uygulamasında ‘Ayarlar’ bölümüne girin ve ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’ ayarını bulun. SMS tabanlı 2FA kullanmanın yanı sıra Microsoft Authenticator veya Google Authenticator gibi kimlik doğrulama uygulaması kullanmanın faydalı olacağını unutmayın” şeklinde de tavsiyeler verdi.