Schneider Electric, yeni nesil kesintisiz güç kaynakları ile sürdürülebilirliğe katkı sunuyor

Schneider Electric, ileri teknolojiye sahip, yüksek verimli Kesintisiz Güç Kaynakları ile Edge bilişim sahalarında sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına destek oluyor.

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, veri merkezleri ve Edge bilişim sahalarında sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için ileri teknoloji ürünü, yüksek verimlilik sağlayan Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) sunuyor. 2025 yılına dek dünya elektriğinin yaklaşık beşte birini tüketmesi beklenen veri merkezlerinde akıllı ve verimli çözümler kullanmak kurumların güvenliğini, güvenilirliğini ve verimliliğini sağlarken dünyanın sürdürülebilirliği için de önem taşıyor.

Veri merkezlerinin işleyişi için BT altyapısını çalıştırma, soğutma, yedek güç ve genel bakım gibi çok fazla enerji gerektiren operasyona ihtiyaç var. Özellikle Edge bilişim sahalarındaki küçük veri merkezlerinin sayısı arttıkça, altyapının sürdürülebilirliğini artırmak için de aksiyon almak gerekiyor. Schneider Electric, bu aksiyonlardan en önemlisi ve etkilisinin yüksek verimli KGK teknolojisi kullanmak olduğunu vurguluyor. Bu kapsamda mevcut sistemler yüksek verimli ve daha az bakım isteyen kullanışlı cihazlarla güncelleniyor ve altyapı izleme stratejileri ile yerinde bakım imkanı sağlanıyor.

Yüksek verimli KGK’lar veri merkezleri ve Edge bilişim sahalarını dönüştürüyor

Yenilikçi teknolojilerle donatılmış yeni nesil KGK’lar geniş bant aralıklı yarı iletkenler sayesinde, geleneksel yarı iletkenlerden çok daha yüksek voltaj ve frekansta çalışıyor. Bu da güç kayıplarını daha da azaltarak, yüksek güçlü ve enerji tasarruflu cihazlar üretilmesine imkan sunuyor. Böylece elektrik maliyetleri düşerken operasyon verimliliği de artıyor.

Yeni KGK teknolojilerinde ayrıca valf regüleli kurşun-asit (VRLA) akülerin üç ila beş yıllık ömrüne kıyasla 10 yıla kadar kullanım ömrüne sahip lityum iyon aküler kullanılıyor. Böylelikle akü kullanım ömrü önemli ölçüde artıyor. Bununla birlikte hem daha küçük hem de daha hafif olan bu aküler tedarik esnasında daha az yer kaplıyor ve daha az yakıt tüketiyor. Ünitelerin kullanım süresi bittiğinde ortaya çıkacak bertaraf etme masrafı da böylece azalıyor. Tüm bunlar karbon emisyonunu azaltmaya da yardımcı oluyor.

Edge computing sahalar için gerçek zamanlı izleme ve yönetim

Yeni KGK’ların sunduğu uzaktan izleme ve yönetim özelliği edge computing sahalarda sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına da katkıda bulunuyor. Bu sistemler, bağlanabilirlik, gerçek zamanlı izleme ve yönetim için veri topluyor ve kurumsal yönetim sistemiyle uyumlu çalışıyor. Böylece cihaz bilgileri, izleme ve yönetim platformu veya üçüncü tarafların Kurumsal Ağ Yönetim Sistemi ile entegre işlem yapabiliyor. Bu özellikle birlikte, bakım yapmak ve sorun gidermek için teknisyenler uzaktan müdahale yapabiliyor. Böylece bağlı yükleri yeniden başlatmak, akü sağlığın ve performansını uzaktan yönetmek gibi pek çok avantajdan yararlanmak ve zamandan tasarruf ve verimlilik sağlamak mümkün.

Tüm bu özellikleriyle yeni nesil, yüksek verimli KGK sistemleri, hızla artan enerji maliyetlerini yönetmek, çoklu sistemleri gerçek zamanlı veriye dayalı olarak uzaktan kontrol etmek ve ekiplerin doğru ve verimli şekilde çalışmasına olanak sağlamak gibi pek çok fayda sağlarken, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasında da önemli bir rol oynuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE