Savaş yukarıya sıçrarsa neler yaşanacak?

Savaş, şüphesiz insanlar ve insanlık için en korkunç karar… Üstelik bu durumdan en çok zarar görenlerin ‘savaş kararı’ alınmasında neredeyse hiç etkisi yok! Ölenler, yararlananlar, evinden ailesinde ayrılanlar ve sakat kalanlar. Tabii bu anlatılanların hepsini fiziki mücadelenin ortaya koyduğu, koyacağı sonuçlar olarak maalesef sıralayabiliriz. Şimdi hayal edin bir ülke diğer ülke ile savaşıyor ve ona en ağır zararı vermek istiyor!

İletişim savaşta da her şeydir. İletişim, ilk dönemlerde kablo ile başlasa da sonrasında gelişen bilim ile fiber camlar içinden bilgi transferine ve sonrasında daha uzak yerlere ulaşmak ve coğrafi etkilerin olumsuzluklarını azaltmak için uydular kullanılmaya başlandı. Şimdilerde savaş esnasında taraflar, karşısındakilerin iletişimini engellemek için hemen kablo hatlarını kesiyor ve sadece uydulara görev kalıyor. Ya bu savaşlarda uyduların yok edilme, yani uyduların da savaşa dahil olma süreci başlarsa neler olacak?

En başta iletişimin kesinlikle sürdürülemez olma dönemi çok çabuk gelecektir. Düşünsenize bir uydunun imalatı en az dört yıl sürüyor, bir yıl kadar da fırlatılma ve testleri sürüyor; yani bir uyduyu minimum beş yılda faaliyete alıyorsunuz ancak bir anlık karar ile düşman görülen ülkenin uydusu iletişim kurulamasın diye birkaç saniyede yok ediliyor. İşte her an başlayabilecek uydu savaşları tam da bu noktada bizleri çok büyük felaketlerle karşı karşıya getirebilir. Bir uydunun hem ülke olarak sahibi olduğu gibi bazı uyduların stratejik partneri de olabilir. Ya da bir uydu kapasite olarak bölünerek birkaç ülke adına çalışma da yapabilir.

Partner ülkeler, müttefik savaş ortakları ne derseniz deyin “bir uydunun düşürülmesi demek” silsile yolu ile tüm uyduların peş peşe düşürülmesine ya da toplu bir yok edişe dahi yol açabilir. Bu durum insanlık için çok büyük sorun olacaktır. Halen denizdeki tüm taşıtlar, uçaklar ve daha fazla taşıt sadece uydular sayesinde yönlerine kavuşabilmektedir.

Düşünsenize araçlardaki navigasyon ya da benzin istasyonunda yakıt aldığınız pompa hepsi uydu teknolojileri ile hizmet vermektedir. Bu hizmetlerin bir anda durması tamiri mümkün olamayacak ve en az beş yıl bu hizmetlerin aksayacağı bir dönemin yani bir kaosun da başlangıcı olacaktır.

Yukarıda her zaman işlerin yolunda gitmesi aşağıda da işlerin yolunda gitmesini sağlayacaktır. Savaşı yukarıya taşıyacak zihniyet var mı? Evet, bir insan öldürülebiliyor ve bir aile dağıtılabiliyorsa uyduların da sırası muhakkak gelecektir. Umarım bu hemen olamaz.

Bu arada şu anda bu yazıyı yazarken dahi uyduların diğer ülkenin tacizi altında olmadığını kimse söyleyemez. Yani aslında bazı noktalarda uydular taciz ediliyor ve işlevleri azaltılıyor. Hatta bazı uydular ve uzay araçları sebepsizce düşüyor! Bunun nasıl olduğu ya da neden olduğu konusunu şimdilik kimse çok araştırmıyor, soruşturmuyor!

Unutulmaması gereken tek şey; teknoloji ortak bir alandır. Bu alanın harap edilmesi tüm insanlığa yapılacak en büyük ihanet olacaktır. TV izlemeden tutun da teknoloji transferine kadar her alanda kesintisiz ve en verimli aktarım uydular üzerinden yapılmaktadır. Savaş her alanda çok kötüdür ve insanlığa ihanettir, savaşsız barış dolu günler dileğimle….

(Yazıyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi [email protected] adresine göndererek yazarımızla paylaşabilirsiniz.)

Uydu sistem kurulumu konularında 1986 yılında Berlin Satelliten-Hub’ta görevli teknisyen olarak göreve başladı. Altı metre çaplı antenlerle uzak yörünge uydularını Türkiye’den izlenme çalışmaları için kurduğu uydu firması halen çalışmalarına devam etmektedir. TUYAD kurucu üyesi ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Özaydın, Global Vsat Forum Türkiye temsilcisi ve Dijital Yaşam dergisi sahibidir. 2000 yılından bu yana Hedef Koç danışmanlık firması ile uydu teknolojilerinde bilirkişilik ve uydu kapasite satış, proje geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Ülkemizde Küpsat A.Ş., A.B.D.’de CubeSat Inc. adı ile kurduğu iki ayrı firma ile küçük uyduların satışı ve ülkemizde seri üretimini amaçlayan çalışmalar yapmaktadır. Birçok üniversitede ve kamu kuruluşunda danışmanlık yapmakta, uydu uzay ve yer istasyonları konularında dersler vermektedir. Bazıları müstear isimle yazılmış basılı dokuz adet kitabı bulunmaktadır.
Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE