SAS, Bağımsız Araştırma Şirketi Tarafından Dijital Karar Destek Platformlarında Lider Olarak Seçildi

SAS, “The Forrester WaveTM: Digital Decisioning Platforms, Q4 2020” raporunda lider olarak gösterildi. Bağımsız araştırma şirketi Forrester’ın raporuna göre SAS, stratejik kararlara birinci sınıf analitiğini entegre ediyor. 45 yıllık deneyimiyle birlikte SAS firması ileri analitikle eş anlamlı hale geldi.

Rapor, iş kuralları yönetimi, karar süreçleri, gerçek zamanlı olay algılama, karar yönetişimi ve SAS’ın güçlü ileri analitik yeteneklerini birleştiren kapsamlı bir çözüm olan SAS® Intelligent Decisioning’i değerlendirdi.

SAS Kıdemli Ürün Müdürü Jeremy Chen, “Günümüz ortamında rekabetin gerisinde kalmak istemeyen kurumların mümkün olan en iyi kararı vermek için değişen koşullara hızla uyum sağlaması gerekiyor. Bu yapay zekâ, makine öğrenimi ve optimizasyon dahil olmak üzere çeşitli analitik süreçleri karar mantığına kolayca dahil etmeyi gerektiriyor” diyor.

Forrester raporunda şu ifadeler yer alıyor: “Karmaşık analizlere ihtiyaç duyulan karar süreçlerinde SAS’ın mirasını temel alan SAS Intelligent Decisioning, SAS analizlerinin tüm kapsamını ve derinliğini karar süreçlerine dahil etme konusunda mükemmel bir iş ortaya koyuyor. SAS® Viya® platformuna dayalı olarak veri hazırlama, veri görselleştirme, istatistik, makine öğrenimi optimizasyonu, ekonometri ve karar mantığı içinde kullanılabilen başka pek çok sayıda bileşen sağlıyor.”

Forrester raporuna göre en iyi çözüm sağlayıcılar, iş uzmanlarının mantıklı kararlar verebilmeleri için kullanımı kolay ve tüm dijital karar yaşam döngüsünü yönetebilecek araçlar sunmaktadır. Böyle bir kombinasyonun kurumlara çeşitli kullanım durumlarına göre ölçeklenebilecek bir dijital karar verme yeteneği sağladığı ifade ediliyor.

Chen, “SAS, karar süreçlerini güçlü, esnek ve sezgisel ürünlerle dönüştüren kuruluşları desteklemeye kararlı. SAS Intelligent Decisioning, günde binlerce operasyonel ve stratejik karar verilmesini sağlayarak, bir sonraki en iyi aksiyonu ölçeklenebilir ve gerçek zamanlı olarak otomatik biçimde tanımlar. Böylece kurum genelinde kararları otomatize etmek ve yönetmek için benzersiz bir yetenek sağlar” ifadelerini kullandı.

Forrester raporu modellerin uygulamaya alınmasını ve yönetimini kolaylaştıran, kapsamlı yapay zekaya dayalı operasyonlara olanak tanıyan SAS Model Manager’ı da değerlendirdi. Bu değerlendirme sonucunda SAS’a model operasyonları (ModelOps) kriterinde mümkün olan en yüksek puanı verdi.

SAS Analitik Strateji Uzmanı Sarah Gates şu ifadeleri kullandı: “Karar vermede başarılı olmak için analitiğe, ModelOps’a ve karar yürütmeye ihtiyaç duyarsınız. SAS, müşterilerinin her seferinde en az gözetimle en iyi kararları vermeleri için her tür modeli yönetmelerine, izlemelerine ve iyileştirmelerine yardımcı oluyor. SAS Model Manager, dünyanın dört bir yanındaki kurumları destekliyor. Modelleri validasyon, test, devreye alma ve izleme aşamalarına mümkün olan en kısa sürede taşıyarak kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.”