SANLAB’ın teknolojileri TEKNOFEST Karadeniz’de

Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleşti.

Mesleki eğitim sunan her türlü kurum ve kuruluşa, yenilikçi öğrenme teknolojilerini ulaştıran SANLAB’ın geliştirdiği Elektrikli Araç Bakım Simülatörü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin tüm Kalkınma Ajansları projeleri arasından seçilerek, SANLAB-Fırat Kalkınma Ajansı iş birliği ile TEKNOFEST Karadeniz’de ziyaretçilerle buluşturuldu.

SANLAB tarafından geliştirilen bu teknoloji, İnönü Üniversitesi Malatya OSB Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen “Elektrikli Araçlar ve Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı” projesi kapsamında 2021 yılında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. SANLAB, bu teknolojiyi Mevlana Kalkınma Ajansı desteğiyle Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle İstanbul Ticaret Odası’na da kazandırdı.

Elektrikli araçların bakımı ve onarımı alanında yaşanacak istihdam açığını kapatmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten SANLAB Kurucu Ortağı Salih Kükrek, “Yerli teknolojimiz ile 1-3 ay gibi kısa sürelerde binlerce elektrikli araç bakım teknikeri yetiştirerek dünya çapında yaşanacak istihdam sorununun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin üç farklı bölgesinde elektrikli araç simülasyon merkezi kurduk. Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje, elektrikli araç bakım teknikerlerinin simülasyon teknolojisi ile yetiştirilebilmesi anlamında Türkiye’de bir ilk oldu. Teknofest Karadeniz’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı standında sergilenen teknolojimiz katıldığımız her etkinlikte olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaştı” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE