Sancar SİDA, ilk kez sergilendi

HAVELSAN ve Yonca-Onuk iş birliğiyle geliştirilen Sancar silahlı insansız deniz aracı (SİDA), ilk kez Güney Afrika’daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’nda sergilendi.

Fuarda 20’den fazla Türk firmasının yer aldığını, kendilerinin de ilk kez bu bölgede fuara katıldıklarını söyleyen HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Afrika kıtasına açılan kapı, ticari merkez olması dolayısıyla birçok bölge ülkesinden ziyaretçi bulunduğunu ve çok sayıda görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Fuarda komuta kontrol ve savaş yönetim sistemi, insansız otonom sistemler alanındaki çalışmalardan örneklere yer verdiklerini dile getiren Nacar, “Otonom sistemlere üçüncü elemanımızı da ekledik ve üçlüyü tamamladık. Daha önceki fuarlarda hep insansız bulut altı hava aracı, insansız kara aracı diyorduk, bu fuarda ilk defa insansız su üstü deniz aracını da sergileme fırsatı bulduk” dedi.

Artık bunların sürü zekasıyla ortak müşterek harekat yapacağı hibrit modellere yönelik yazılım yoğun, yapay zeka destekli bir sistem üzerinde çalıştıklarını da aktaran Nacar, “Bu konuda yakın zamanda da insansız hava ve kara aracı başta olmak üzere ürünlerimiz sahada olacak. Afrika’da deniz araçlarına da ilginin yoğun olduğunu biliyoruz. İnsansız otonom deniz aracının burada da bir pazar bulacağını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE