Samsung’dan servise giden cihazlar için yeni gizlilik özelliği

Samsung, kullanıcı güvenliğinde yenilikçi uygulama ve çözümler geliştirmeye devam ediyor. Şirketin tanıttığı yeni gizlilik özelliği ‘Bakım Modu’, servise ve onarıma giden cihazlardaki kullanıcı bilgilerini ve dosyaları koruma altına alıyor. Böylece, başkalarının bu bilgi ve dokümanlara erişimini kapatıyor. Yeni gizlilik özelliği, Galaxy S22 ile başlayarak diğer Galaxy cihazlarında da kullanıma sunulacak.

Bakım Modu, kullanıcıların fotoğraf, mesaj ve doküman gibi kişisel bilgilerine erişimi kapatmasını sağlayarak, servise giden cihazlar için tüm endişeleri ortadan kaldırıyor. Servis uzmanlarının ayrı bir kullanıcı hesabı açabildiği Bakım Modu, telefonun temel işlevlerinin kişisel bilgilere erişmeden çalışmasını sağlıyor. Kullanıcılar, ‘Ayarlar’ altındaki ‘Pil ve Cihaz Bakımı’ menüsünden Bakım Modu’nu seçebiliyorlar. Daha sonra akıllı telefonlarını yeniden başlatarak, özelliği aktif hale getirebiliyorlar. Cihaz yeniden başlatıldığında, fotoğraflar, belgeler ve mesajlar dahil tüm kişisel bilgiler kısıtlanmış oluyor.

Bakım Modu’nda kullanıcı tarafından yüklenen uygulamalar ve buradaki bilgiler de koruma altına alınıyor. Bakım Modu kullanılırken oluşturulan hesaplar, servis yetkilisinin indirdiği uygulama ve veriler cihaz Bakım Modu’ndan çıktığında otomatik olarak siliniyor.

Bakım Modu, Temmuz ayında ilk olarak Kore’de Galaxy S21 serisi cihazlarda denendi. Daha sonra, Eylül 2022’de Çin’de kullanılmaya başlandı. Bugünden itibaren de dünya çapında One UI 5 arayüzüne sahip modellerde kullanılabilecek. Samsung, Bakım Modu’nu 2023 yılına kadar diğer Galaxy cihazlarda da kullanıma açmayı hedefliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE