Samsung, yeni teknolojisi Less Microfiber Filtre’yi tanıttı

Samsung, çamaşır yıkama kaynaklı mikroplastik emisyonunu yüzde 98 oranında azaltan yeni bir teknoloji geliştirdi. Less Microfiber Filtre adını verdiği bu yeni teknoloji sayesinde okyanusları kirleten plastik atıklarla mücadeleyi günlük yaşamın bir parçası haline getiriyor.

Samsung Electronics, çamaşır yıkama işlemlerinden kaynaklanan plastik mikrofiber emisyonunu önemli ölçüde azaltma hedefiyle geliştirdiği yeni Less Microfiber Filtre’yi tanıttı. Filtre, giyim markası Patagonia’dan ilham alınarak ve global okyanus koruma organizasyonu Ocean Wise’ın uzmanlığından yararlanılarak tasarlandı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Less Microfiber Yıkama Programı’nın başarısını temel alan ürün, mikroplastikleri büyük ölçüde azaltırken sürdürülebilir bir çamaşır yıkama deneyimi sunmayı hedefliyor. Şu an Kore ve İngiltere’de kullanımda olan yeni filtre, yıl sonuna doğru Türkiye’de de satışa sunulacak.

Samsung Electronics Dijital Cihazlar İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Ekibi Başkanı Moohyung Lee, ürünle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Okyanusa salınan mikroplastik emisyonlarının giderek artan bir sağlık endişesi haline gelmesiyle birlikte Samsung, Ocean Wise ve Patagonia iş birliğiyle günlük rutinlerimizden kaynaklanan mikroplastik salımının önüne geçen bir teknoloji geliştirdi. Samsung, Less Microfiber Filtre ve Less Microfiber Yıkama Programı gibi inovasyonlarla daha da zenginleşen ürün yelpazesi sayesinde ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını gerçeğe dönüştürüyor ve evlerimizde çevre bilinciyle hareket etmeyi doğal bir alışkanlık haline getiriyor.”

Mikroplastiklerin okyanusa karışmasını önlemeyi amaçlıyor

Samsung’un kullanıcıların çamaşır yıkama işleminden kaynaklanan mikroplastik emisyonunu azaltmak için geliştirmiş olduğu Less Microfiber Yıkama Programı, Samsung’un özel Ecobubble teknolojisini kullanarak mikroplastik atıkları yüzde 54 oranında azaltıyor. Deterjanın kabarcıklarla çözündürülüp çamaşıra nüfuz ettirilmesi sayesinde, giysileri yıkamak için daha düşük sıcaklık ve daha az enerji yeterli oluyor. Bu da aşınmaları azaltıp mikroplastik emisyonunu önlüyor.

Less Microfiber Filtre ise bu süreci bir adım ileri taşıyor ve çamaşır yıkama işlemi esnasında salınan mikroplastiklerin yüzde 98’inin okyanusa ulaşmasını engelliyor. Filtrenin haftada dört kez kullanılmasıyla yılda sekiz adet 500 ml’lik plastik şişeye denk mikroplastik atığın önüne geçiliyor.

Ayrıca Less Microfiber Filtre, daha fazla kullanıcının mikroplastik emisyonunu azaltmasına yardımcı olmak için standart çamaşır makinesi modelleriyle de kullanılabilecek bir montaj tasarımına sahip. Bu özellik, şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik çalışmalarını ve kullanıcıların evde sürdürülebilirliği benimsemesine yardımcı olma hedefini yansıtıyor. Yıkama Programı ve Filtre teknolojilerinin faydaları ve sürdürülebilirliğe yönelik özellikleri, Ocean Wise deniz organizasyonunun Vancouver, Kanada’daki son teknolojilerle donatılmış laboratuvarında, karşılaştırmalı bir mikrofiber dökülme test protokolü kullanılarak, bağımsız bir değerlendirmeye tabi tutuldu.

Ürün yaşam döngüsünün her aşaması sürdürülebilirlikle uyumlu hale geliyor

Samsung, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik yeni ürünler ve teknolojiler geliştirme kararlılığını sürdürüyor. ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını hayata geçirirken, bu kapsamda üretilen ürünlerin yalnızca yüksek fayda sağlamakla kalmayıp aynı zamanda geliştirme süreçlerinin her aşamasında çevre bilincinin gözetilmesine, ürünlerin sade, erişilebilir ve kullanışlı olmasına özen gösteriyor.

Uzun ömürlü ve bakımı kolay Less Microfiber Filtre, bu amaçlar doğrultusunda yaşam döngüsünün her aşamasına sürdürülebilirliği dahil etmek için, geri dönüştürülmüş plastikler kullanılarak üretildi. Filtrenin paçaları, 65-70 mikrometre genişliğindeki örgülü yapısıyla, mikroplastikleri yakalıyor. Daha sonra bu mikroplastikler, farklı bir bölmeye yönlendirilip sıkıştırılıyor. Böylece, filtrenin ortalama olarak ayda bir kez temizlenmesi yeterli oluyor.

Samsung’un akıllı bağlantı platformu SmartThings ile bağlantı kuran filtrenin, yüzde 0-100 arasındaki doluluk oranı takip edilebiliyor. Filtrenin temizlenmesi gerektiğinde veya filtreyle ilgili diğer konularda kullanıcılara SmartThings uygulaması aracılığıyla bildirimler gönderiliyor. Diğer yandan, 2022’den itibaren belirli Samsung çamaşır makinelerinde önceden ayarlanmış bir seçenek olarak sunulan Less Microfiber Yıkama Programı, sadece tek dokunuşla etkinleştirilebiliyor. Bu yıl, ağ üzerinden yayınlanacak bir güncellemeyle, Wi-Fi özellikli daha eski Samsung çamaşır makinesi modelleri kullanıcılarına da bu özellik sunulacak.

Daha temiz bir geleceğe yönelik inovasyonlar

Less Microfiber Yıkama Programı ve Less Microfiber Filtre’nin geliştirilip pazara sunulması, Samsung’un sürdürülebilirlik yolculuğunda attığı en yeni adımlardan sadece birkaçını oluşturuyor.

Patagonya’nın Ürün Etkisi ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Matt Dwyer gelişmeyle ilgili olarak, “Uzun yıllardır mikro elyaf araştırmalarına yatırım yaparak, giysilerimizden dökülen lifleri nasıl azaltacağımızı ve okyanustaki farklı kirlilik kaynaklarını nasıl azaltabileceğimizi öğreniyoruz. Mikrofiberlerden kaynaklanan kirliliğe karşı mücadelenin ileri taşınması için atılan bu büyük adımda yanımızda olduğu için Samsung’a teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Less Microfiber Yıkama Programı ve Less Microfiber Filtre’yi sunan Samsung, ‘Her An Sürdürülebilirlik’ anlayışını her alanda müşterilerin günlük rutinlerinin zahmetsiz bir parçası haline getiren teknolojiler ve ürünler geliştirmeye devam edecek; geleceğin çevreye duyarlı ev çözümlerini sunmak için iş ortaklarıyla çalışmayı sürdürecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE