Samsung AI Forum 2022, yapay zekâ (AI) teknolojilerinin geleceğine yön verecek

Teknoloji markası Samsung, 8-9 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek “AI Forum 2022” etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Samsung, bu yıl altıncı kez düzenlenecek “AI Forum 2022” ile dünyaca ünlü yapay zekâ uzmanları, ekosistem paydaşları ve bu alanda çalışan akademisyenleri bir araya getirecek. Etkinlik kapsamında, yapay zekânın geleceği ve araştırmalar, alanında önde gelen uzmanlarla ele alınacak. Teknolojik ilerlemeler ışığında, yapay zekâ araştırmalarında elde edilen başarıların konuşulacağı etkinlik aynı zamanda Samsung Electronics YouTube kanalından canlı yayınlanacak.

Etkinliğin ilk günü, Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü’nün (SAIT) ev sahipliğinde “Geleceği Yapay Zeka ve Yarı iletken Teknolojisiyle Tasarlamak” temasıyla gerçekleştirilecek. Katılımcılar, yapay zekâ ile ilgili en son ilerlemeleri ve yarı iletken (çip) teknolojileri gibi alanlardaki araştırmaların geleceğini değerlendirecek.

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Cihaz Deneyim Bölümü (DX) Başkanı ve CEO’su Jong-Hee (JH) Han’ın sunumuyla başlayacak forumda, Kanada Montreal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yoshua Bengio açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Daha sonra “Yapay Zeka ve Ar-Ge İnovasyonu”, “Yapay Zeka Algoritmalarındaki Son Gelişmeler” ve “Yapay Zeka ve HPC için Geniş Kapsamlı Bilgi İşlem” gibi konular özelinde teknoloji oturumları düzenlenecek.

Samsung Yılın Yapay Zeka Araştırmacısı Ödülleri sahiplerini bulacak

Teknoloji oturumlarının her birinde, tanınmış yapay zekâ uzmanları ve SAIT çatısı altında çalışmalar yürüten yapay zeka araştırmacıları konuşmalar yapacak. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (KAIST) Prof. Dr. Minjoon Seo ve Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hyunoh Song, yapay zekâ algoritmaları alanındaki son araştırma sonuçlarını katılımcılarla paylaşacak. Eski IBM ve Intel Araştırmacısı Alan Gara ise bilgi işlemin tarihsel gelişimi ve yapay zekânın geleceği üzerine bir sunum gerçekleştirecek. SAIT araştırma liderlerinden, SAIT Başkan Yardımcısı ve Yapay Zeka Araştırma Merkezi Başkanı Changkyu Choi ise Samsung’un yapay zekâ araştırmaları ile ilgili güncel durumu ve gelecek vizyonunu paylaşacak.

Etkinlikte, yapay zeka alanında öne çıkan araştırmacıların keşfedilmesi amacıyla düzenlenen ‘Samsung Yılın Yapay Zeka Araştırmacısı Ödülleri’ de sahiplerini bulacak. Ayrıca, yapay zekâ alanındaki araştırmalara ivme kazandırılması amacıyla, başarılı araştırma makalelerinin sunumları, SAIT tanıtımı, araştırma projeleri sergisi gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

İkinci gün, ‘Yapay Zekayı Gerçek Dünya’da Yaygınlaştırmak’ teması ile gerçekleşecek

Samsung AI Forum 2022’nin ikinci günü, Samsung Ar-Ge Birimi ev sahipliğinde “Yapay Zekayı Gerçek Dünyada Yaygınlaştırmak” temasıyla gerçekleşecek. Konuklar, hiper ölçekli yapay zekâ, dijital insan ve robotik teknolojileri gibi en yeni trendleri içeren süreçlerle ilgili bilgi paylaşacak. Samsung Ar-Ge Birimi Başkanı Sebastian Seung ise “Beyin temelli öğrenme algoritmalarına evrimsel yaklaşım” konulu sıra dışı bir açılış konuşmasıyla sahnede olacak.

Samsung Ar-Ge Birimi Başkan Yardımcısı ve Küresel Yapay Zeka Merkezi Başkanı Daniel Lee ise Samsung’un yapay zekâ araştırmalarında gelinen son aşamaya ilişkin bir sunum gerçekleştirecek. Daha sonra, Küresel Araştırma Enstitülerinin başkanları ve diğer yapay zekâ uzmanları sunumlarıyla sahnede olacak. San Diego California Üniversitesi’nde gerçekleşen Nöral Bilgi İşleme Sistemleri Konferansı ve NeurIPS’in kurucusu Terrence Sejnowski ise büyük dil modellerinin akıllı olup olmadığına ilişkin bir konuşma yapacak.

Dr. Johannes Gehrke, Microsoft’un yeni nesil yapay zeka araştırmalarını aktaracak

Microsoft Araştırma Laboratuvarı Başkanı Dr. Johannes Gehrke ise hiper ölçekli yapay zekânın altında yatan teknolojileri ele alacağı bir konuşma yapacak. Ayrıca, Microsoft’un yeni nesil yapay zekâ araştırmalarında gelinen son durumu aktaracak. Gehrke’nin ardından NVIDIA Robotik Araştırma Kıdemli Direktörü Dieter Fox, robotik teknolojilere ilişkin bir sunum yapacak. Seul Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seungwon Hwang da dayanıklı doğal dil işleme teknolojisi hakkında bilgiler paylaşacak.

Etkinliği takip etmek isteyen herkes, 18 Ekim’den etkinlik gününe kadar Samsung AI Forum web sitesi (https://saif-2022.com/) üzerinden katılım için kayıt yaptırabiliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE