SAHA Girişim, destekleyeceği 15 firmayı seçti

SAHA İstanbul’un savunma sanayii, havacılık ve uzay teknolojilerinde yerli ve milli projelerin geliştirilmesi için başlattığı destek programı “SAHA Girişim” başvuruları sonuçlandı ve desteklenecek 15 firma seçildi.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “SAHA Girişim Programı’yla yüksek teknoloji projesi olan girişimci firmalara hukuki ve teknik danışmanlıktan, eğitim ve mentörlüğe kadar pek çok konuda destek sağlanacak. Program kapsamında girişimci firmanın globalde rakiplerini tanıması, rekabeti anlaması, geliştirdiği ürünün globaldeki yerini alması ve müşteri bulması için organizasyonlar ile proje pazarı etkinliklerine katılımları da hedefleniyor” dedi.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi SAHA İstanbul, Haziran ayında SAHA Girişim programı için başvuruları kabul etmişti. Sektörde ileri teknoloji gerektiren projelerini hayata geçirmek isteyenlere destek veren SAHA Girişim başvurularını değerlendiren SAHA İstanbul Değerlendirme Kurulu, tasarımı, teknolojisi ve projesi yüzde yüz yerli ve milli olan 15 firmanın yatırımcı görüşmelerine hazırlanması, hukuki ve teknik danışmanlık gibi konularda destek verecek.

SAHA İstanbul’un, Yerli Savunma sanayinin yüksek katma değer sahibi projeler geliştirmesi ve Global alanda rekabet etmesini sağlayacak SAHA Girişim programına çok büyük önem verdiğini söyleyen Haluk Bayraktar; “Başta savunma, uzay ve havacılık olmak üzere yüksek teknoloji ürünü olan girişimci firmalarımız ülkemizin teknoloji geliştirme kapasitesine büyük katkı sağlayacaklar” şeklinde bilgi verdi.

Aynı zamanda Kalkınma Ajansı ile de görüşmelerin sürdüğü projede, mali destek programı kapsamında girişimci firmalara büyük katma değer sağlanacak. Bu kapsamda şu destekleri veriliyor olacak.

• Yatırımcı görüşmelerine hazırlık
• Yatırıma erişim
• Eğitim ve mentörlük
• Sektör liderleri ile üst düzey buluşmalar
• İş geliştirme ve tanıtım
• SAHA Expo’da bedelsiz stant tahsisi ve final sunumları
• SAHA Proje Komitelerine erişim
• Finansal, hukuki ve teknik danışmanlık
• Altyapıya ulaşım desteği
• İlk müşteriye erişim desteği

Dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için firmaların yeteneklerini birleştirerek; yeni yetenekler, konsorsiyumlar ve benzeri yapılarla bu sinerjiyi oluşturduklarını ifade eden Bayraktar; “SAHA Girişim, Türkiye’de projesi olan tüm firmaların önünü açıyor. Savunma sanayinin özellikle global alanda rekabetini daha güçlü hale getirecek, sektörde kaliteli, bilinçli büyümeyi destekleyecek” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE