Rusya’dan Ukrayna’ya yönelik siber saldırı iddialarına yanıt

14 Ocak’ta Ukrayna’da aralarında dışişlerinin de olduğu yedi bakanlığın ve bazı kamu kurumlarının internet siteleri siber saldırıya uğramış ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olarak, “Tüm kişisel verileriniz kamuya açıldı. Bilgisayardaki tüm veriler yok edildi, geri yüklemek imkansız. Kork ve en kötüsünü bekle” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj yayınlanmıştı.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rusya’nın geçmişte Ukrayna’ya yönelik benzer saldırılarının olduğunu vurgulayarak, saldırının arkasında kimin olabileceğini söylemenin henüz çok erken olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna Dijital dönüşüm bakanlığından bugün yapılan açıklamada, “Bütün kanıtlar siber saldırının arkasında Rusya’nın olduğuna işaret ediyor. Moskova hibrit bir savaş yürütmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Kremlin Sözcüsü iddiaları yalanladı

Ukraynalıların her şeyden Rusya’yı sorumlu tuttuklarını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Ukrayna hükümetinin web sitelerine yapılan siber saldırılarla hiçbir ilişkisi olmadığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri gerginliği tırmandırdığı iddialarını da reddeden Peskov, ABD’nin şimdiye kadar herhangi bir kanıt sunmadığını ifade etti.