Rolls-Royce, UltraFan üretiminde son aşamaya geçti

Rolls-Royce, sürdürülebilir hava yolculuğunu desteklemek üzere tasarlanan dünyanın en büyük uçak motoru teknolojisi UltraFan’ın yapım aşamasında sona yaklaştı.

Ultrafan, bu yıl içerisinde yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile ilk kez çalıştırılacak. Rolls-Royce, 140 inç (355,6 santimetre) fan çapına sahip prototip motorun yapım çalışmalarına, Birleşik Krallık Derby’de bulunan tesislerinde devam ediyor. Bu motor, ilk nesil Trent motoruna kıyasla yakıt verimliliğinde yüzde 25 oranında artış sağlıyor.

UltraFan farklı sürdürülebilirlik çözümlerini de destekliyor. Kısa vadede daha yüksek yakıt verimliliği elde etmek ve emisyonlarda azalma sağlamak için, UltraFan geliştirme programından mevcut Trent motorlarına teknoloji aktarımı hedefleniyor.

Uzun vadede ise UltraFan’ın 25 bin -100 bin lb’lik itiş gücüne sahip ölçeklenebilir teknolojisi, 2030’lu yıllarda hizmete sunulması beklenen yeni dar ve geniş gövdeli uçaklara güç verme potansiyeline sahip.

UltraFan, mevcut jet yakıtı ve sürdürülebilir havacılık yakıtlarının yanı sıra gelecekteki hibrit-elektrik ve hidrojen potansiyeli de dahil olmak üzere birçok çeşitli enerji seçenekleri ve güç sistemlerinin kullanımı için bir platformu da beraberinde getiriyor.

Motorun temel mühendislik özellikleri ise şunları içeriyor:

• Maksimum yakıt verimliliği ve düşük emisyon sağlamak için Rolls-Royce’un ALECSys yanma sistemiyle birleştirilmiş yeni Advance3 motor iç mimarisi (core engine)
• Karbon titanyum fan kanatları ve kompozit gövde
• Yüksek basınç ve sıcaklıklarda daha etkin çalışan gelişmiş seramik matrisli kompozit (CMC) bileşenler
• Geleceğin yüksek itiş gücüne sahip, yüksek bypass oranlı motorları için verimli güç sağlayan ve 64MW’ta çalışarak havacılık alanında bir rekora imza atan dişli kutu tasarımı

UltraFan, Rolls-Royce’un 90 milyon sterlin değerindeki yeni Testbed 80 tesisinde test edilirken 10 binden fazla parametreden veri alınıyor; saniyede 200 bin numuneye varan bir hızla en küçük titreşimler bile algılanıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE