Rolls-Royce STEM kitleri, Eskişehir’de öğrencilerle buluştu

Dünyanın dört bir yanında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) atölyeleri kuran Rolls-Royce, Türkiye’deki ilk yüz yüze STEM atölyesini Eskişehir’deki Ata Ortaokulu’nda gerçekleştirdi.

Öğrencilerin özgün projeler tasarlayarak robotik, kodlama ve yapay zekâ becerilerini geliştirdiği Rolls-Royce STEM Eğitim Programı kapsamında atölyeye katılan 8-14 yaş aralığındaki 20 öğrenci, Rolls-Royce STEM kitlerini kullanarak elektrikli otonom arabalar tasarladı. Öğrenciler ayrıca, Young Guru Academy (YGA) ile ortaklaşa gerçekleştirilen atölye çalışması sonrasında yaptıkları arabalarla pistte yarışma fırsatı buldular.

Eskişehir’deki STEM atölyesine katılan Rolls-Royce Ülke Direktörü Görkem Kiriş Gümüşel, “Öğrencilerin Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik dünyasına girmelerine yardımcı olmaktan son derece gurur duyuyoruz. STEM kitlerimizin, çocuklara ilham vermesini ve bu önemli konulara duydukları merakı artırmaya yardımcı olmasını umuyoruz. Ulaştığımız her çocuk, ülkemizin bilim ve teknoloji alanında gelişmesinde önemli bir role sahip olabilir” dedi.

Rolls-Royce Afrika, Orta Doğu, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Patrick Regis ise konuyla ilgili olarak, “Genç öğrencilerimizin kalplerinde ve zihinlerinde bilim ve mühendisliğin yarattığı olumlu etkiyi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. STEM Eğitim Programımız kapsamında şimdiden yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştık, 2030 yılına kadar da 25 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu kitler; çocukları eleştirel düşünmeye, mantıksal analize ve proje tabanlı öğrenmeye teşvik etmenin eğlenceli, etkileşimli bir yolu. İnovasyona güç kazandırmak ve net sıfır karbonlu bir gelecek kurmak için kritik bir rol üstlenecek olan geleceğin mühendislerine ilham vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.