Robotlar siber saldırılara ortam mı oluşturuyor?

Kaspersky’nin araştırmalarına göre Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi’ndeki (META) çalışanlar, lojistik, nakliye ve temizlik alanlarındaki olağan görevleri yerine getirme konusunda robotlara güveniyor. Diğer taraftan yapılacak ameliyatlar, ticari yolcu uçaklarının pilotsuz uçurulması, tehlikeli maddelerin üretim sürecini yönetmek veya ilaç üretimi gibi konularda robotlara güvenmeye daha az istekliler. Robotlara güven eksikliğinin nedenlerinden biri de robotların siber saldırılara ortam oluşturabileceği inancı; üstelik bu bakış açısı her 4 çalışandan 3’ü (yüzde 76) tarafından da destekleniyor.

Çalışanlar, robotların bazı görevleri yerine getirmeye uygun olduğu ancak diğerlerine uygun olmadıkları düşüncesinde. Örneğin, çalışanların yüzde 89’u robotların temizlik yapmasına sıcak bakarken, yüzde 82’si de koli ve sipariş teslimi konusunda onlara güveniyor. Ancak, çalışanların yarısından daha azı, tehlikeli madde üretimini yönetmek gibi işlerde robotlara güven duyarken (yüzde 46), ameliyatlar için robotlara güven duyanlarda bu oran daha da düşüyor (yüzde 34). Bu endişeleri, tüm çalışanların yarısından fazlasının (yüzde 58), bir ekipman arızası veya siber saldırı nedeniyle robotların tanımlı görevlerinde başarısız olması durumunda, kimin sorumluluk taşıdığının belirsiz olduğuna işaret etmesiyle açıklayabiliriz. Çalışanların yüzde 50’si de robotların işlev bozukluğu durumunda insanlar için fiziksel tehdide neden olabileceğine inanıyor.

Bu görevleri yerine getirirken robotlara güveniyor musunuz?

“Günümüzde robotik, üretim süreçlerini yönetmek, el emeğinin yerini almak, verimliliği, hızı, kaliteyi ve performansı iyileştirmek için, endüstriyel kontrol sistemleri ve diğer bilgi teknolojileri ile birlikte kullanılıyor. Araştırmamız, robotların hangi görevleri yapmaya uygun olduğu konusunda çalışanların görüşlerinde bir bölünme olduğunu gösteriyor. Genel olarak çalışanlar, temizlik ve sipariş teslimi gibi vasıfsız görevleri yerine getirmek için robotlara hazır olsa da çoğunluk, yanlış yapıldığında finansal zarara veya insanlar için fiziksel bir tehdide dönüşebilecek robotlara, bu kritik işlemlerde güvenmeye hazır değil” diyen Kaspersky Teknik Uzmanlık Müdürü Emad Haffar sözlerine şöyle devam etti:

“Kaspersky ICS CERT istatistiklerine göre, Ocak-Eylül 2022 döneminde Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde Kaspersky çözümleriyle korunan ICS bilgisayarlarının yüzde 38’inde kötü amaçlı nesneler engellendi. Devam eden dijitalleşme nedeniyle, farklı sektörlerde robotlara yönelik saldırıların artabileceğini tahmin ediyoruz.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE