Renault Group ve Dassault Systèmes’den yeni iş birliği

Dassault Systèmes ve Renault Group, 20 yıllık iş birliklerini daha da güçlendirecek bir ortaklığa adım attıklarını duyurdu.

Ürün ve mobilite hizmetlerini Dassault Systèmes’in bulut üzerindeki 3DEXPERIENCE platformu üzerinden geliştireceğini belirten Renault Group, bulut üzerindeki 3DEXPERIENCE platformuna dayalı dört endüstri çözümünü (Hedeflere Uygun Araç Lansmanı, Akıllı ve Güvenli Bağlantı, Küresel Modüler Mimari, Verimli Çoklu Enerji Platformu) devreye alacak.

Dassault Systèmes’in bulut üzerindeki 3DEXPERIENCE platformunu devreye alan Renault Group, ‘Tasarım’, ‘Ürün Mühendisliği’, ‘Endüstriyel Süreç Mühendisliği’, ‘Parça ve Malzeme Satın Alma’, ‘Maliyetlendirme’ ve ‘Kalite’ gibi araç geliştirme departmanlarında görev alan 20.000’den fazla çalışanının platformu kullanmasını sağlayacak. Dünyanın farklı yerlerinde farklı görevleri olan Renault çalışanları bu sayede, gerçek zamanlı olarak güncellenen sistemlere ve yazılımlara, 3D modellemelere ve simülasyonlara erişim sağlayabilecek.

Sanal ikiz teknolojisine dayalı olan bu devasa ölçekli iş birliği, şirket içindeki veri paylaşımını ve çevikliği artırırken maliyetleri düşürecek ve araç geliştirme süresini yaklaşık bir yıl azaltacak. Renault Group bunlara ek olarak 3DEXPERIENCE platformunun aralıksız devam eden teknolojik yeniliklerinden ve işlevsel zenginleştirmelerinden de yararlanma fırsatını yakalayacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Renault Group CEO’su Luca de Meo, “Bulut üzerindeki 3DEXPERIENCE platformunu devreye alma kararımız, ‘Renaulution’ kapsamında mühendislik ve dijital alanlarda yapılan çalışmalara verdiğimiz önemi gösteriyor. Bir teknoloji, hizmet ve enerji şirketi olma hedefiyle ilerlerken iş birliğinin önemine inanıyoruz. 3DEXPERIENCE platformu sayesinde, mühendisliğin tüm disiplinlere bağlandığı dijital bir şirket olacağız. Mobiliteyi geliştirmek için daha fazla çeviklik, hız ve etkinlik kazanacağız” şeklinde konuştu.

Renault Group’taki bu dijital dönüşümün mobilite endüstrisini kökünden değiştireceğini söyleyen Dassault Systèmes Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charlès ise, “Sürdürülebilir inovasyon hem Renault’un hem de Dassault Systèmes’in DNA’sında var. Bundan sonra da ortaklığımızı pekiştirerek Renault Group’un başarısını desteklemeye devam edeceğiz. Artık açıkça görülüyor ki; günümüzün endüstriyel ekosistemleri doğrusal değil, döngüsel ilerliyor. İnovasyon, iş birliğine dayalı bir yaklaşıma sahip ve evrilmekte olan bütün değer zincirini içeren sanal ikiz teknolojisini gerektiriyor. Renault’un 3DEXPERIENCE platformuna geçişi, teknolojimizin araç tasarlama ve üretmenin de ötesine geçtiğinin habercisi niteliğinde bir gelişme. 3DEXPERIENCE platformu otomotiv endüstrisinin yeni ve sürdürülebilir mobilite deneyimleri sunmasında itici güç olacak” dedi.