Pubinno, ‘Net Sıfır’ hedefine emin adımlarla ilerliyor

İçecek sektörü için yapay zeka ve robotik alanında yenilikçi çözümler geliştiren Pubinno, değer zincirinde her adımda karbon emisyonunu azaltan ve kaynakları koruyan patentli teknolojileriyle, sürdürülebilir bir geleceğin inşasında dünyaya ilham vermeye devam ediyor. Pubinno, ‘Net Sıfır’ geleceğe giden bir yol sunan akıllı ürünleriyle şu ana dek 700 milyon litrenin üzerinde su tasarrufu gerçekleştirirken, önümüzdeki dönemde farklı projelerle Türkiye’de su sıkıntısı yaşayan bölgeler için uzun vadeli çözümler hayata geçirmeyi hedefliyor.

Gezegenimiz, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha önce hiç geçmediğimiz kritik bir sıcaklık eşiğini aşma noktasına yaklaşıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün son bulgularına göre, insan faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonlar ve yaklaşan El Nino hava olayları, 2023 ile 2027 yılları arasında 1,5°C sınırını aşma olasılığını önemli ölçüde artırıyor. Bu durum 2030’a kadar 2 milyar insanın 29°C’nin üzerindeki ortalama yıllık sıcaklıklara maruz kalacağı, doğal afetlerin şiddetlenerek ve hasarını büyüterek devam edeceği ve dünya genelinde kuraklığın yaygınlaşacağı anlamına geliyor. İklim değişikliği, tüm endüstriler için yıkıcı sonuçlar doğururken bu zararı en aza indirmek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm kurumların elini taşın altına koyması gerekiyor.

Küresel ölçekte yılda yaklaşık 200 milyar litre tüketilen, dünyanın en çok içilen üçüncü alkollü içeceği olan biranın üretim sürecinin her aşamasında su kullanılıyor. SABMiller ve WWF tarafından yapılan bir çalışmaya göre, bir litre bira üretmek için 50-155 litre su tüketiliyor. Ayrıca üretim sürecinde ciddi miktarda sera gazı havaya karışırken, tüketicilere kadar uzanan tüm aşamalar ciddi miktarda karbon emisyonuna neden oluyor.

Hedef ‘Net Sıfır’ emisyon

San Francisco merkezli teknoloji şirketi Pubinno, yapay zeka ve robotik alanında patentli çözümler geliştirerek bira endüstrisinin değer zinciri boyunca atık ve karbon emisyonlarını en aza indirmek için çalışıyor. Tasarruf ve sürdürülebilirliği odağına alan yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken şirket, teknoloji ve verinin, bira endüstrisinin neden olduğu atığı ortadan kaldırma gücünden yola çıkarak, bir ‘Net Sıfır’ manifestosu ortaya koydu. Pubinno’nun Net Sıfır manifestosu, bira endüstrisinin tüm paydaşlarını güçlerini birleştirmeye ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye davet eden bir çağrı niteliği taşıyor.

Fıçı başına yüzde 20’ye varan verim artışı

Dünyanın farklı kıtalarında ‘Biranın İnterneti’ konseptini hayata geçiren Pubinno’nun Türkiye pazarı için en önemli odağı sürdürülebilirlik oldu. Misyonunu ‘dünyanın dört bir yanında mükemmel bira servisini standart haline getirirken gezegeni kurtarma çabalarına katkı sağlamak’ olarak tanımlayan şirket, raporlara göre ortalama fıçı başına yüzde 23’lük bir zayiatın oluştuğu sektörde geliştirdiği patentli teknolojileri ile fıçı başına yüzde 20’ye varan verim artışı sağlıyor. Üstelik Smart Tap ile servis edilen 1 litre bira, geleneksel musluklardan servis edilen biraya kıyasla 0.013kg CO2 daha düşük karbon ayak izine yol açıyor. Pubinno, bugüne kadar toplamda 60 milyon bardağın üzerinde mükemmel bira servis ederken 700 milyon litreden fazla su tasarrufu gerçekleştirdi. Sunduğu yenilikçi teknolojiler ve sürdürülebilirliğe dair vizyonu ile sektörde oyunu değiştiren küresel şirketler arasında yer alan Pubinno’nun başarıları global otoriteler tarafından da takdir görüyor. Şirket geçtiğimiz yıl Forward Fooding tarafından düzenlenen FoodTech 500 listesinde en iyi 120 şirketten biri olarak seçildi.

“Herkesi, gezegenimizi kurtarma misyonumuza katılmaya davet ediyoruz”

Pubinno Kurucu Ortağı Can Algül, “İklim krizi, ormanların azalması, artan tüketim nedeniyle doğal kaynakların baskı altında olması, hava ve su kaynaklarının kirlenmesi ve biyolojik çeşitlilik üzerinde olumsuz etkiler yaratmasıyla birlikte, dünya hızla geri dönüşü olmayan bir noktaya ilerliyor. Bu hayati mesele için çözüm, acil ve kolektif bir eylem planını harekete geçirmekte yatıyor. Biz bu noktada, sürdürülebilirlik odaklı bir şirket olarak, ‘Net Sıfır’ manifestomuzla farkındalığı artırmak, sektördeki tüm oyuncuların elini taşın altına koymasını sağlamak için adımlar atıyoruz. Yüksek teknolojimiz ve gezegenimizin sürdürülebilirliğini odağına alan çalışmalarımız, bira üretim sürecinin her aşamasında karbon salınımını azaltma ve Net Sıfır bir geleceğe doğru ilerleme konusundaki vizyonumuzu yansıtıyor. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne olan bağlılığımızla amacımız gelecek nesiller için daha iyi bir dünya yaratmak. Pubinno olarak, herkesi gezegenimizi kurtarma misyonumuza katılmaya davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE