PTT Teknoloji ile Hop arasında Rota için iş birliği sözleşmesi imzalandı

PTT Teknoloji ile Hop arasında, Türkiye’nin yerli ve milli ilk MaaS platformu Rota için iş birliği sözleşmesi imzalandı.

4 Nisan Çarşamba günü imzalanan sözleşme kapsamında, 20’den fazla şehirde 1,5 milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet veren mikromobilite şirketi Hop, Rota hizmet olarak hareketlilik (MaaS – Mobility as a Service) uygulamasına entegrasyon gerçekleştirecek, kullanıcılar Hop’un mikromobilite araçlarına Rota uygulamasından da erişim sağlayabilecek.

Geliştirilmeye devam eden ve çok yakında ilk olarak Konya’da faaliyete geçecek olan Rota ile ilk aşamada Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan toplu taşıma araçlarına ve Hop tarafından sunulan mikromobilite araçlarına erişim sağlanabilecek.

Rota, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi desteğiyle, PTT Teknoloji ve İnnova Konsorsiyumu tarafından geliştirilmekte olan Hizmet Olarak Hareketlilik (MaaS – Mobility as a Service) uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Rota ile uçak, hızlı tren, tren, otobüs gibi şehirler arası ulaşım araçlarına; tren, metro, tramvay, otobüs, taksi, vapur, feribot gibi şehir içi ulaşım araçlarına ve elektrikli bisiklet, e-scooter gibi mikromobilite araçlarının tamamına tek bir uygulama üzerinden erişilebilmesi, tek bir uygulama üzerinden ulaşım hizmet ödemelerinin yapılabilmesi ve anonimleştirilmiş kullanım verilerinden hareketle de daha etkin, çevreci ve sürdürülebilir ulaşım politikalarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE