Porsche, iki yeni elektrikli bisikletinin tanıtımını yaptı

Dünyanın en özel otomobil modellerinde imzası olan isimlerinden Porsche, elektrikli otomobil gibi elektrikli bisiklet tarafını da büyütmeye hazırlanıyor.

Porsche, elektrikli otomobil pazarına çok büyük önem veren bir firma özelliğini taşıyor. Taycan serisinde bulunan birçok elektrikli modeli Türkiye dahil olmak üzere birden fazla pazarda satışa sunan dev isim, diğer ulaşım alanlarını da es geçmiyor ve bu alanların başında elektrikli bisikletler yer alıyor.

Halihazırda elektrikli bisikletlerin satışını gerçekleştiren firma, bugün Cross Performance ve Cross Performance EXC isimli modellerini bizlere sundu. Dağ bisikleti olarak bulunan bisikletler, söylendiği kadarıyla alanın tecrübeli isimlerinden Rotwild ile hayat buluyor. Ortak olarak karbon kadro üzerine kurulan bisikletler, dört pistonlu Magura MT7 hidrolik disk frenlere sahip, Fox süspansiyon kullanımı sağlıyor ve Shimano vites sistemleriyle yüksek performansı bizlere sunmaya hazırlanıyor. Tam 85 Nm tork üreten 250-W Shimano EP-801 mid-drive e-MTB elektrikli motorunu merkeze alan bisikletler Cross Performance ve Cross Performance EXC, sırasıyla tam olarak 13 bin ve 15 bin dolar yurt dışı satış fiyatı bulunuyor. Tabii çok pahalı olan modeller, istenirse kırmızı ve yeşil gibi farklı renklerde satın alabilirsiniz.

Porsche’nin elektrikli bisiklet macerası oldukça büyük yer ediniyor. Firma örneğin, geçen yıl Fazua satın alımıyla gündemde yer edinmişti. Fazua, elektrikli bisikletler için özel motor/pil sistemleri üretimi sağlayan isim ve alanda büyük bir deneyimi bulunuyor. Dev üretici geçen yıl içinde özellikle elektrikli bisiklet alanında faaliyet gösterecek iki yeni şirket açmıştı. Bu şirketlerden bir tanesi ‘eBike Performance GmbH’ ismine sahip, diğer şirket ise ‘ P2 eBike GmbH’ adı altında kurulmuştu. Bu şirketler arasında ‘eBike Performance GmbH’, o sıralar edinilmiş olan bilgilerde elektrikli bisikletlerin motor, pil gibi parçaları ve yazılım altyapıları üstünde çalışacağı belirtilmişti. ‘P2 eBike GmbH’ ise diğer firma tarafından üretimi gerçekleştirilen donanımlar üzerine ticari olarak satışı yapılacak olan eBisiklet modellerinin hazırlanmasını sağlayacaktı.

Son olarak ise Porsche eBike Performance markası bizlere sunulmuştu. Porsche, yine geçtiğimiz yıl ciddi bir yatırım yapmış ve üst seviye elektrikli bisikletlere imzasını atmış olan Greyp Bikes’in en büyük hissedarı olarak yer almıştı. Bu şirkette daha önce de hissesi bulunan dev üretici, son yatırımı ile firma üzerindeki payını yükseltmişti. Bu sayede Hırvatistan merkezli Greyp Bikes’in geleceğini güvence altına alan firma, o zaman bu yatırımı başka bir firmanın Greyp Bikes’in kontrolünü ele alma riskini almamak için gerçekleştirmişti. Atılan son adımın ardından Greyp Bikes adı tamamıyla ortadan kaldırıldı ve şirket Porsche eBike Performance haline geldi. Belirtildiği kadarıyla firmanın bütün elektrikli bisiklet çalışmaları artık bu marka adı altında sürdürülecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE