Pan: “Endüstriler dijital yeteneklerini geliştirmeye odaklanacak”

Huawei ICT Day, 14 Aralık’ta İstanbul’da, IDC Türkiye iş birliğiyle İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Genel Müdürü James Pan yaptı.

James Pan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bir ülke veya bölgenin gelecekte ekonomik olarak nasıl gelişeceği, büyük oranda, dijital dönüşüm sürecini nasıl yönettiğine bağlıdır. Gelecekte, endüstriler kaçınılmaz olarak dijital yeteneklerini geliştirmeye odaklanacak. Dijital altyapıdaki gelişim ise dijital teknolojileri temel iş senaryolarına ve üretim süreçlerine dahil etmenin anahtarı haline gelecek.”

Huawei Depolama Ürün Grubu Başkan Yardımcısı Frank Zhang ise, “Dengeli bir çoklu bulut veri altyapısının, işletmelerin dijital dönüşüm deneyimine katkı sağlayacağına inanıyorum. Huawei verilerine göre, her işletme yıl bazında ikiye katlanan, 100’den fazla veri uygulamasına sahip. Veri koruma konusu ciddiye alınmalıdır. Doğal afetler, virüs saldırıları ve yasa dışı girişler, veri konusunda tehdit oluştururken, büyük ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. İstatistikler, tek bir fidye yazılımı saldırısından kurtulmanın ortalama toplam maliyetinin, 2021’de 1,85 milyon dolara ulaştığını gösteriyor. Ayrıca, yeşil ve enerji tasarrufu odaklı teknolojiler de veri depolama için son derece önemlidir. Veri merkezi depolama cihazları, 1 Terabayt kapasite başına yılda ortalama 300 KV/saat enerji tüketiyor. Veri hacmi arttıkça depolama güç tüketimi de artmaya devam edecektir” dedi.

Huawei ICT Day’in ev sahiplerinden IDC Türkiye’nin Sistem ve Altyapı Çözümleri Araştırma Müdürü Aslı Koçkal ise konuşmasında şunları söyledi; “Her şeyin birbirine bağlı olduğu ve verinin öneminin hızla artmaya devam ettiği bir dünyaya doğru hızla evriliyoruz. Teknoloji yatırımlarının bu iki ana akım çerçevesinde şekillenmesi ve stratejik olarak planlanması, kritik önem taşıyor.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE