Oracle’a veri ihlali suçlamasıyla dava açıldı

Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle’a, milyonlarca kişinin kişisel verilerini ve profillerini içeren bir ağ oluşturduğu ve daha sonra üçüncü taraflara satıldığı iddiasıyla dava açıldı.

Dava İrlanda Sivil Özgürlükler Konseyi (ICCL) için çalışan eski Brave tarayıcı politika görevlisi Dr. Johnny Ryan ve üç temsilci tarafından açıldı.

Davaya göre Oracle, oluşturduğu ağ sayesinde milyonlarca insanın kişisel bilgilerini satarak her yıl 40 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Şirketin “Tüketici Kimlik Grafiği”ndeki milyarlarca kişisel dosyada kişilerin geliri, ilgi alanları, e-postalar, tıbbi bakımları, siyasi görüşleri, konum geçmişi, çevrimiçi harcamaları ve banka hesabı etkinlikleri gibi pek çok veri noktası içerdiği de öne sürüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Johnny Ryan “Bu, dünyadaki herkesin nereye gittiğini ve ne yaptığını takip etmek için tehlikeli bir görevde olan bir Fortune 500 şirketidir. Oracle’ın gözetim makinesini durdurmak için bu eylemi yapıyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE