OPPO, Mısır’da fabrika kurmaya hazırlanıyor

Türkiye’deki fabrikasını kapatan OPPO, Mısır’a fabrika kuruyor. Bunun için aktif olarak görüşmeler yapıldığı belirtiliyor.

Çinli OPPO şirketinin Türkiye’de 50 milyon dolarlık yatırım ile kurmuş olduğu fabrika, uzun ömürlü olamamıştı. 2022 senesinde şirket fabrikaya alınan yaklaşık olarak 500 işçiyi küresel kriz şartlarını gerekçe göstererek işten çıkarmış ve fabrikayı kapatmıştı. OPPO’nun Türkiye operasyonu ile ilgili firmanın iletişim birimi aracılığıyla bize yapılan en son açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

‘’OPPO, 60’tan fazla ülkede faaliyetleri olan lider bir akıllı cihaz şirketidir. Uzun vadede uluslararası pazara kendini adayan OPPO için Türkiye, büyük potansiyele sahip kilit pazarlardan biridir. Önümüzdeki dönemde OPPO, yerel ortaklarla daha fazla iş fırsatlarını keşfetmeye, müşterilerimiz ile olan ilişkisini devam ettirmeye ve bu pazarda yüksek kaliteli ürün ve hizmetler sunmaya devam edecek.’’

Bunun öncesinde ise firmanın iletişim birimi ise şu ifadelere yer verdi: ‘’Şirketin Türkiye pazarındaki satışlarına, teknik servis ve parça desteğine devam ettiğini memnuniyetle aktarmak isteriz. Sadece üretim fabrikası olarak fabrika hizmetinin durdurulduğunu belirtmek istiyoruz.’’

Şimdi ise OPPO’nun Mısır’a fabrika kurmaya hazırlandığı belirlendi. Dünya’daki Kerim Ülker imzalı yazıya göre şirketin Mısır fabrikasının 20 milyon dolara mal olması öngörülüyor. Bu konuda Ülker, ‘’Edindiğim bilgilere göre Mısır Başbakanı bununla ilgili Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Kurumu (GAFI) CEO’su Hossam Heiba ile görüştü. Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly ile görüşen Heiba, Çinli OPPO’nun Mısır’da yılda 4,5 milyon akıllı telefon üretmek için fabrika kurmak istediğini, bu konuda anlaşıldığını ifade ediyor. Çinli şirket, Mısır’da yapacağı tesisi 20 milyon dolarlık yatırımla kuracak. Bu tesiste 650 kişi çalışacak.’’ dedi.

Belirtildiği kadarıyla son zamanda Mısır’a yönelik yatırımlar genel anlamda artmaya devam ediyor. Ülker’e göre beyaz eşya şirketi Haier, Mısır’da 135 milyon dolar değerinde yeni bir proje hayata geçirmeyi düşünüyor. Güney Koreli elektronik üreticisi LG’nin de Mısır’da 200 milyon dolar değerinde yeni bir buzdolabı fabrikasıyla büyümeye hazır olduğu, Arçelik’in bölgede 100 milyon dolarlık yatırımla fabrika kurduğu aktarılıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE