Okullarda yapay zeka kullanımı teşvik edilecek

Bakanlık kararı ile okullarda yapay zeka kullanımları teşvik edilecek. Öğrenciler, ChatGPT benzeri modelleri kullanabilecekler.

Son zamanların popüler bir yapay zeka modeli olan ChatGPT, birden fazla alanda aktif bir şekilde kullanılıyor. Öğrenciler arasında da kullanımı yaygın olan modelin kullanımı öğretmenler ve okullar tarafından sıcak karşılanmıyor olsa dahi atılmış olan yeni adım, okullardaki yapay zeka kullanımını teşvik edebilir.

Okullarda ChatGPT’nin önü açılıyor!

Japonya, yapay zeka alanında ciddi bir adım attı. Japonya’da eğitimin koordinasyonundan sorumlu olan bakanlığın almış olduğu karar neticesinde ilerleyen zamanda, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında yapay zeka kullanılabilecek. Bu kararla beraber günümüzün en ilgi çekici başlıkları içerisinde bulunan yapay zeka konusundaki farkındalığı arttırmak adına bakanlık, kararını tüm resmi ve özel okullarda uygulamaya sunacak.

Japonya, okullarda ChatGPT kullanımını başlatacak olsa da kapsamının sonsuz olmadığını söylemek de fayda var. Okullarda yapılacak olan kullanımlarda, yapay zekanın dar bir alanda, üretkenliği arttıracak şekilde kullanımına izin veriliyor. Örneğin etkili öğrenimin devamlılığı için öğrencilere verilmiş olan ödevlerin yapılması konusunda veya akademik sınavlarda yapay zeka araçlarının kullanımına müsaade edilmiyor. Bu şekilde, eğitimin kalitesini negatif yönde etkileyebilecek zararlı kullanımların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE