Öğrencilerin duyusal reaksiyonları ölçülebilecek

Görüntü ve eğitim teknolojileri alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden ViewSonic, öğrencilerin ders sırasındaki duyusal tepkilerini ve ortamın fiziksel durumunu ölçümleyerek, eğitimciye geri bildirimde bulunan yeni cihazını ilk kez GESS Türkiye Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı’nda tanıttı.

ViewSonic’in öğrencilerin “mutluluk” analizini yaparak geri bildirim veren ve EdTEch dünyasında bir “ilk” olan yeni teknolojisi ‘myViewBoard Sens’in içinde bulunan sensörler sayesinde öğrencinin ders dinlerken; hangi dakikada nasıl tepki verdiğine dair duyusal reaksiyonların (mutlu-sıkılmış-ilgili vb.) yanı sıra ses ve ısı gibi eğitimi etkileyen çevresel faktörler de ölçümlenerek, öğretmene nesnel bir geri bildirim raporu verilecek. Öğrenci ve öğretmene fayda sağlamak amacıyla tasarlanan Sens, öğretmene eğitim sürecini daha akıcı bir şekilde yorumlayıp analiz edebileceği veriler sağlayarak asistanlık yapacak. Bu rapor sayesinde öğretmen; ders içerikleri, anlatma performansı gibi konularda kendisini değerlendirme şansı bulabilirken, iyileştirme alanlarını da tespit edebilecek. Öğrenci mahremiyetini esas alan teknolojide; yüz tanıma, görüntü kaydı ve saklanan kişisel veri ise yok.

ViewSonic Türkiye Ülke Müdürü M. Önder Şengür, eğitimcilere yol göstermesi açısından bu cihazla elde edilecek verilerin önemli bir kaynak oluşturacağını belirterek, “Bugüne kadar eğitimciler, öğrencilere geri bildirimde bulunuyordu, bu cihazla eğitimciler de öğrencilerin ders esnasında ilgilerinin ne zaman dağıldığını ne zaman daha katılımcı olduklarını görebilecekler. Bu cihazın eğitimciye kendisini geliştirmesi açısından önemli bir ayna görevi göreceğine inanıyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE