NVIDIA, yapay zeka odaklı yeni çalışmalarını duyurdu!

NVIDIA’nın Tayvan’daki Computex etkinlikleri, yapay zeka odaklı birden fazla duyuruya ev sahipliği yapmış oldu. Diğer taraftan video oyun meraklıları ile alakalı da önemli bir açıklama yer aldı.

Özellikle de GPU üretimi ile ilgili dünyanın bir numarası olan NVIDIA, Tayvan’daki Computex etkinliklerinde önemli açıklamalarda bulundu. Yapılmış olan bu açıklamalar, şirketin geldiği son noktayı ortaya koyuyor.

NVIDIA deyince akıllara ilk olarak video oyunları geliyor. Fakat son etkinlik, video oyun tutkunları için pek de heyecan verici olmadı. Zira şirket, bu sene daha çok yapay zekaya yoğunlaştı. Bunun sürpriz bir durum olmadığını da söylemek de fayda var. Teknoloji devleri Microsoft ve Google da bu sene yapmış oldukları etkinliklerde daha çok yapay zekaya odaklandı.

NVIDIA’nın yapmış olduğu bütün açıklamalar şu şekilde:

NVIDIA GeForce RTX 4080 Ti yakında geliyor

NVIDIA CEO’su Jensen Huang’ın video oyun dünyası ile alakalı açıklaması, NVIDIA GeForce GTX 4080 Ti GPU ile alakalı olan açıklaması oldu. CEO, bu ekran kartının seri üretime geçmiş olduğunu bildirdi. Ekran kartının özellikleri ve fiyatı ile alakalı henüz herhangi bir açıklama gerçekleşmedi.

Yapay zeka odaklı süper bilgisayar DGX GH200 duyurusu yapıldı

NVIDIA, özellikle de yapay zeka destekli projeler ile yapay zeka modelleri oluşturulması için tasarlamış olduğu yeni süper bilgisayarı DGX GH200’ü duyurusunu yaptı. GH200 isimli süper çipleri barındıran cihaz, 1 exaflop performans ve 144 terabayt paylaşımlı belleği bizlere sunuyor. NVIDIA, DGX GH200’de gerçekleştirdiği çalışmalar ile bu süper bilgisayarda kullanılmış olan GPU’ların tek bir GPU gibi çalışmasına fırsat sağladı. Böylece yapay zeka modelleri eğitilirken verimlilik artışı sağlanması bekleniyor.

DGX GH200, tek başına kullanılabileceği gibi dörtlü bir sistem olarak da kullanımı mümkün olacak. Dörtlü sistem ‘NVIDIA Helios’ olarak adlandırılan başka bir süper bilgisayarı içerecek. NVIDIA, bu süper bilgisayarın yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılacağını belirtti. Şirket, DGX GH200’ün de Helios’un da sene sonuna doğru hazır olmuş olacağını açıkladı.

DGX GH200’de bulunacak olan süper çipler

NVIDIA, yeni süper bilgisayarına hayat verecek süper çipleri de aynı etkinlikte açıkladı. ‘NVIDIA Grace Hopper Superchip’ olarak adlandırılan çipler, şirketin Grace ve Hopper isimli üretim mimarilerini buluşturuyor. İşte bunun sonucunda her zamankinden çok daha hızlı çipler ortaya çıktı. Şuan için seri üretim aşamasında olan çipler, süper bilgisayarlarla alakalı çalışmalarda farkını ortaya koyacak.

Saniyede 900 GB veri aktarma fırsatı sunan süper çip, CPU ile GPU’u bir araya getirecek. Ortaya çıkan güç, NVIDIA’nın A100 GPU’sunun 30 katına kadar çıkıyor. NVIDIA, geliştirmiş oldukları teknoloji ile süper bilgisayarlarla simülasyon yapan bilim insanları ve yapay zeka odaklı şirketlerin işlerinin kolaylaşacağını belirtiyor.

Bulut odaklı yapay zeka çalışmaları için hız ve verimlilik yükselecek

NVIDIA’nın bugün açıklamış olduğu Spectrum-X isimli ağ platformu, bulut şirketlerine çağ atlatacağa benziyor. Ağdaki verimliliği ve performansı yükselten bu teknoloji, bulut üzerinden yapay zeka odaklı uygulama geliştirme hizmeti tanıyan şirketlerin ve bu hizmetleri satın almış olan geliştiricilerin işlerini kolaylaştırması bekleniyor. Spectrum-X günümüzde kullanılan diğer ağ platformlarının 1,7 kat hızlı olduğu biliniyor.

Robotlar hiç olmadığı kadar akıllı olacak

NVIDIA, robot süpürge benzeri ürünler için de Isaac AMR adında yeni bir platformu açıkladı. Bu geliştirme platformu, otonom yapıda geliştirilen robot filolarına özerklik kazandıracak gibi duruyor. Kamera ve LIDAR sensörlere entegre çalışabilen platform, devasa tesislerin haftalar süren haritalama işleminin birkaç gün içerisinde tamamlanmasına fırsat sunuyor. Üstelik bu platform ile üç boyutlu voksel haritalar dahi çizebilecek.

Dijital reklamcılık, yapay zekadan güç sağlayacak

NVIDIA, WPP isimli reklamcılık firması ile gözlerini üzerine çeviren bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklık kapsamında iki şirket, yapay zekadan güç sağlayan bir içerik motoru meydana getirdi. Sistem, bir metnin ya da gerçek bir görüntünün üzerine yapay zeka desteği sunulmasına ve bu sayede aslında gerçek olmayan fakat gerçekmiş gibi gösterilmesine olanak tanıyan reklam içerikleri üretilebilmesine fayda sağlıyor.

MediaTek ile NVIDIA, tüm otomobilleri akıllı duruma getirecek

MediaTek ile NVIDIA içerisinde yeni bir ortaklık gerçekleşti. Otomobiller için yapılmış olan bu anlaşma, giriş seviyeden premium segmente kadar bütün otomobillere, daha önce görülmemiş bir kabin deneyimi sunmayı planlıyor. MediaTek’in otomobiller için geliştirmeyi planladığı çipler, NVIDIA’nın GPU ve yapay zeka odaklı yazılım teknolojileri ile entegre edilmiş olacak. Böylece geleceğin otomobilleri, bugünün çok daha ötesinde bilgi ve eğlence sistemleri sağlanacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE