Nutanix, Depolama Hizmetlerini Hibrit Bulut Platformuna Genişletiyor

Cloud online storage technology concept. Big data data information exchange available. Magnifying glass with analytics data

Hibrit ve Çoklu Bulut Lideri Nutanix, Sınır Bilişim, Özel ve Genel Bulut için Nesne ve Dosya Depolama Çözümleri Sunuyor

Özel, hibrit ve çoklu bulut bilişimin lideri Nutanix (NASDAQ: NTNX), yapılandırılmamış veri depolama teklifleri, nesneler ve dosyalar için yeni hibrit bulut özelliklerini duyurdu. Bu gelişmiş özellikler sayesinde Nutanix müşterileri veri yönetimini basitleştirmek ve maliyetleri etkili bir şekilde yönetmek için, kullanımı kolay, ölçeklendirilmiş bir depolama yapısını farklı bulut ortamlarında yaygınlaştırarak BT ekiplerini gerçek hibrit bulut işletim modeline daha da yaklaştırabileceklerler.

Söz konusu depolama odaklı geliştirmeler, Nutanix’in AWS’de ve gelecekte Microsoft Azure’da çalışmak üzere tasarladığı ve duyurusu yakın zaman önce gerçekleştirilen hiper bütünleşik altyapı yazılımı destekli Nutanix Cluster ürünü üzerine kurgulandı. Şirket, BT yönetimini kolaylaştırmak ve kuruluşlara uygulamaları kendi seçtikleri bulutta çalıştırma esnekliği sağlamak için ortak bir işletim modelini benimserken, teknolojisinin herhangi bir bulutta çalışmasını sağlamaya devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki BT ekipleri hızla hibrit ortamlara geçtiğini söyleyen Nutanix Baş Teknoloji Sorumlusu Rajiv Mirani, bu geçiş sırasında süreci kolaylaştıracak, farklı teknolojileri yönetmelerine ve işlemleri basitleştirmelerine yardımcı olacak yeni çözümler aradıklarını söylüyor. “Kısa bir süre önce şirketlerin tam da bunu yapmasına yardımcı olmak için Nutanix Cluster ürününü piyasaya sürerek hiper bütünleşik altyapı yazılımımızı genel buluta genişlettik. Şimdiki odak noktamız, farklı bulut ortamlarında kullanımı kolay, ölçeklenebilir bir depolama yapısı sağlamak da dahil olmak üzere bu genel platformu güçlendirmektir” diyor Mirani.

Yeni özellikler müşterilere sunulanlar şöyle:

  • Nesne Depolaması için Bulut Katmanlama: Nutanix Objects, AWS S3 bulut depolama da dahil olmak üzere artık S3 uyumlu bir nesne deposuna nesne verilerinin katmanlandırılmasını sağlayabiliyor. Böylece müşterilerin genel bulut altyapısından yararlanarak uzun vadeli depolama ve arşivleme maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyor. Bu yeni akıllı katmanlama özelliği farklı bulutlarda veri yaşam döngüsü yönetimini önemli ölçüde iyileştirirken, meta veriler daha kolay arama ve erişim için şirket içinde tutulduğundan görünürlük ve kontrolü sürdürmeye devam ediyor. Müşteriler, S3 uyumlu herhangi bir hedefi Nutanix Objects katmanı olarak kullanabiliyor.
  • Hibrit Bulut Dosya Depolama: Nutanix Files artık genel bulutlarda Nutanix Kümeleri aracılığıyla çalıştırılabiliyor. Gerçek bir hibrit bulut dosya depolama çözümü olan Nutanix Files, bulut dağıtım modlarında, uç, uzak ofisler ve çekirdek veri merkezlerinde ve genel bulutta basitleştirilmiş tek bölmeli yönetimle bütünleşik bir deneyim sunuyor. Bu müşterilere doğru bulutu seçme, kolay ölçeklenebilirlik sunma ve hibrit bulut dosya depolaması üzerinde daha fazla kontrol esnekliği sağlıyor.
  • Basitleştirilmiş Felaket Kurtarma: Nutanix Objects and Files, artık bir felaket durumunda verilerin veri merkezlerinde ve bulutta her zaman kullanılabilir olmasını sağlayan iyileştirilmiş kurtarma noktası hedefi (RPO) sunuyor. Nesneler artık yalnızca birkaç saniyelik RPO ile akış replikasyonu sağlıyor ki, bu özellikle birincil depolama için S3 uç noktalarını kullanabilen konteynerleştirilmiş iş yükleri için son derece önemli olmasının yanı sıra işletmelerin iş açısından kritik durum bilgili uygulamalarını kapsayıcı hale getirmelerine ve en zorlu koşullarda bile iş sürekliliğini sağlamalarına olanak tanıyor. Ek olarak, Nutanix Files artık bir saat değil, bir dakika içinde RPO desteği sağlıyor. Bu özellikle NFS ve SMB uç noktalarını kullanan kurumsal uygulamalarla çalışırken oldukça kullanışlı bir özellik.

IDC, Altyapı Sistemleri, Platformlar ve Teknolojiler Grubu Araştırma Başkan Yardımcısı Eric Burgener, “Kurumlar dijital dönüşümle boğuşurken ve hibrit buluta geçerken, bu yolculukta kendilerine yardımcı olacak çözümler arıyorlar” diyor. “Zorluklarını ele almak için gereken temel yetenekler, tüm dağıtım noktalarında ve çoklu bulutlarda basitliği ve düzeni sağlamaktan geçiyor. Nutanix’in Files and Objects ile sunduğu gibi, veriye yaşadığı her yerde erişim sağlayabilen, bütünleşik deneyime sahip bir çözüme yönelmek pek çok kuruluş için doğru seçim olacaktır.”

Bulutta veri depolamayı basitleştirmenin yanı sıra Nutanix, depolama ürünlerinde artırılmış performans, ölçek ve seçenekler sunuyor. Müşteriler tüm bu özelliklere halihazırda erişebiliyor.