Nintendo Switch 2 için geri sayım başladı

Sektörde sızıntılarıyla gündemden düşmeyen RedGamingTech yaklaşan Nintendo Switch 2’nin işlemcisi hakkında yeni detayları gözler önüne seriyor.

2017‘de çıkan Nintendo Switch, 129 milyondan fazla satarak günümüz itibariyle tarihin en çok satan oyun konsollarından birisi oldu. Bu süreçte OLED ve Lite sürümü satışa çıkan Switch, yaklaşık 7 yıllık donanıma sahip olması sebebiyle The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom gibi yeni oyunlarda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu nedenle bir süredir Nintendo Switch 2 ile ilgili haberlerle oldukça sık karşılaşıyoruz. Son ortaya çıkan yeni bir rapor yaklaşan el konsolunun işlemcisiyle ilgili kritik detayları ortaya çıkardı.

Nintendo Switch 2 işlemcisi için Tegra T239 iddiası boşa çıktı

Sektörde sızıntılarıyla bilinen RedGamingTech yaklaşan Nintendo Switch 2’nin işlemcisi hakkında yeni detayları gözler önüne seriyor. Buna göre el konsolu 2x Cortex-A4, 2x Cortex-A720 ve 4x Cortex-A520 çekirdeklerine ev sahipliği yapan bir MediaTek işlemciden güç alacak.

Bilindiği üzere daha önce konsolda kullanılacak işlemcinin NVIDIA Tegra T239 ‘Drake’ olacağı şeklinde iddialar yer alıyordu. Fakat son ortaya çıkan raporların ortak noktası modelin Xbox Series S ve Playstation 5‘e yakın bir oyun performansı sunacağı söyleniyor. Bu da 2018 yılında Tegra Orin işlemci ailesinin bir parçası olarak çıkış yapan yaklaşık 6 yaşındaki T239 ile mümkün değil.

Sızıntı ayrıca konsoldaki GPU’nun Ada Lovelace mikro mimarisini temel alan 12 ila 16 akışlı çoklu işlemciye (SM) sahip olabileceğini de öne sürüyor. Konsolun güçlü donanımının yanı sıra 12 ila 16 GB RAM ve Tegra X1 ile geriye dönük uyumluluğa sahip olacağı da öngörülüyor.

Nintendo, Switch 2 konsolunda da bir önceki modele benzer bir yol izleyecek gibi görünüyor. Zira son raporlar modelin kullanıcıların OLED beklentilerin aksine LCD panelle geleceği iddia ediliyor. Eğer iddialar doğru çıkarsa ürünün çıkış yapmasından birkaç yıl sonra OLED sürümünü görebiliriz.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE