Netflix film yayın politikasını değiştirme kararı aldı!

Netflix, film yayın politikasını değiştirme kararını aldığını doğruladı. Haftada en az bir yeni film yayınlayan şirketin, daha az sayıda ve daha kaliteli pir programa geçiş yapmayı planladığı ifade edildi.

Netflix, film cephesinde hız kesme kararı aldı. Her hafta en az bir film yayınlayarak kütüphanesini her geçen gün artıran dijital yayın platformu, film grubunu yeniden yapılandırmayı düşünüyor.

Son olarak Edward Berger’in Felix Kammerer romanından uyarlanmış olan ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’ filmi ile 4 dalda Oscar Ödülü’nü kazanan Netflix, film seçimlerinde her zaman on ikiden vurduğunu söyleyemeyiz. Platform film yayınlama sıklığı konusunda beklentileri karşılama konusunda iddialı vaatlerde bulunurken kalite anlamında zaman zaman başarısız olabiliyor.

Şirket, film grubunu tekrardan yapılandırma kararı aldı. Bu kararla beraber en deneyimli iki yöneticinin de aralarında yer aldığı bazı işten çıkarmalar gerçekleşecek.

Netflix, küçük ve orta ölçekli prodüksiyon birimlerini birleştirirken yüksek kaliteli içerikler için karar alma sürecini de daha sistematik bir duruma getirecek.

Netflix film yayın sıklığını düşürecek!

Dünya çapında 230 milyon aboneye sahip olan platform, bugün hala dijital yayın platformları içerisinde en önde yer alarak adından söz ettirmeye devam ediyor. Paramunt+ ve Disney+ gibi rakiplerle girmiş olduğu rekabette, ciddi abone kaybı yaşamasına karşılık bayrağı önde taşımayı sürdürüyor. Şirket son olarak şifre paylaşımına yönelik aldığı sıkı tedbirlerle gündem de yer almıştı.

Alınan haberlere göre belgesellerden ve daha düşük bütçeli filmler ile ilgilenen Lisa Nishimura ve film grubunun Başkan Yardımcısı Ian Bricke’in 10 yıldan fazla bir çalışma süresinin ardından şirketten ayrılacağı ortaya çıktı.

Yöneticilerin ayrılış haberi, Reed Hastings’in Ocak ayında şirketin Genel Müdürlüğünden istifa etmesi ve kontrolleri ortak CEO Ted Sarandos ve İşletme Müdürü Greg Peters’a transfer etmesinin ardından gerçekleşti.

Şubat ayında şirket, abone büyümesini devam ettirmek için bazı ülkelerde abonelik planlarının fiyatlarını düşürürken, geçen sene abonelerini kaybetmesinin ardından maliyetleri azaltmak amacıyla yüzlerce çalışanın işine son vermişti.

Platform, daha önce Martin Scorsese’den ‘The Irishman’, David Fincher’dan ‘Mank’, Alfonso Cuarón’dan ‘Roma’ ve Guillermo del Toró’dan ‘Pinocchio’ gibi ses getiren yapımlara imza attı. Yeni yapılanma, bu tarz işlerin daha ön planda yer aldığı bir dönemi izleyicilere getirebilir.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE