NASA’dan uzay yürüyüşü kararı

NASA, planlanan uzay yürüyüşünü yüksek hızda seyreden uzay enkazının yaratacağı potansiyel tehlike sebebiyle ertelediğini açıkladı.

NASA astronotları Thomas Marshburn ve Kayla Barron’un yapacağı uzay yürüyüşünün, uzayda kullanım dışı uyduların yarattığı enkaz parçalarının tehlike arz etmesi sonucu ertelendiği belirtildi. İki astronot, uzay yürüyüşünde arızalı S-bandı Anten Alt Grubunu (SASA) yedeği ile değiştirecekti.

Dünya yörüngesinde 27 binden fazla parça enkaz bulunduğunu ve bazı parçaların takip edilemeyecek kadar küçük olduğunu söyleyen NASA, küçük de olsa bu enkaz parçalarının, çok yüksek hızda ilerlediği için insanlı uzay uçuşlarını ve robotik görevleri tehdit ettiğini dile getirdi.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, “29 Kasım Pazartesi akşamı NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için bir enkaz bildirimi aldı. Astronotlar için oluşturabileceği riski doğru bir şekilde değerlendirme fırsatının olmaması nedeniyle, ekipler daha fazla bilgi elde edilene kadar uzay yürüyüşünü ertelemeye karar verdi” denildi.