NASA sonunda Mars’ta hayat belirtisi buldu mu?

NASA’nın Persevarence Rover uzay aracı, Mars’tan yaşam belirtisi içerebilecek numuneler topladı. Kızıl Gezegen’de olanlara ilişkin bilgi toplamak amaçlı alınan numunelerin 10 yıl daha Dünya’ya ulaşamayacak olması dikkat çekti.

NASA’nın Persevarence Rover aracı geçtiğimiz hafta Kızıl Gezegen’deki Jezero Krateri’ne inerek incelemesinin ilk numunesini aldı. Araç neredeyse bir yıldır eski mikroplar ve organikler içerebilecek numune alanları araştırmak için Mars’ta dolaşıyor. Fakat bilim insanları alınan son numunelerden Mars’ta hayat belirtisi çıkarabileceklerini tahmin ediyor. Aracın aldığı kalıntıların ise 10 yıl sonra Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Bu süre zarfında, krater tabanına ve Neretva Vallis deltasının tabanına odaklanan dört arama çalışmasından ilki sonuca ulaştı. Şimdi de deltanın tepesindeki değerli kayaları arayacağı ikinci seferine başladı. Bunların her ikisi de NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yürütülen çalışmaların bir bölümü.

Milyarlarca yıl öncesi görülebilecek

Perseverance’ın Caltech’teki Proje Bilimci Ken Farley yaptığı açıklamada; ‘’Perseverance’ın hareket kabiliyeti, ilk sefer sırasında nispeten düz krater tabanından magmatik örnekler toplamamıza ve daha sonra kraterin deltasının tabanına gitmemize izin verdi. Burada kurumuş bir göl yatağında birikmiş ince taneli tortul kayaçlar bulduk. Şimdi ise bir nehirde çökelmiş iri taneli tortul kayaçlar bulduğumuz jeolojik bir konumdan örnekleme yapıyoruz. Gözlemlenecek ve toplanacak ortamların bu çeşitliliğiyle, alınan örneklerin milyarlarca yıl önce Jezero Krateri’nde neler olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacağından eminiz.’’ ifadelerini kullandı.

Numunelerin Dünya’ya dönüş serüveni

Perceverance’a topladığı örnekleri iniş aracına teslim edecek, o da daha sonra tüpleri küçük bir roketin muhafaza kapsülüne yerleştirmek için robotik bir kol kullanacak. Roket daha sonra Mars’ın yörüngesine fırlatılacak ve Dünya Dönüş Yörünge Aracı ismi verilen bir başka ESA uzay aracı gelerek muhafaza kapsülünü oradan alacak. Bu kapsül daha sonrasında 2033 yılına kadar Dünya’ya geri getirilecek ve böylece Mars’tan ilk kez örnek getirilmiş olacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE