Murat Yücel: “Markalaşma süreçlerini çok hızlı aşmamız gerekiyor”

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan TechnoPC Kurucu Ortağı Murat Yücel, Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji üretme konusunda hangi noktada olduğuna ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

İki uçlu bir denklem içerisinde olduğumuzu belirten Murat Yücel, “Bir taraftan piyasaya indiğinizde yani OSB’lere, Bursa’ya, İstanbul’a, İzmir’e, Konya’ya gittiğinizde çok ciddi üretim yapan ve dünyanın en büyük markalarına üretim yapan üreticilerimiz var. Ve çok başarılı üretimler yapıyorlar. Çok iyi sürede, çok iyi kalitede, çok iyi lojistik operasyonlar üretiyorlar. Bu benim için aslında zirveye çok yakın bir şey. Ama bir taraftan da şuna bakıyorum. Üretim anlamında ürettikleri malların hiçbir tanesi kendi markası altında çıkmadığı için de hala bence bebek adımlarıyla devam ediyorlar. Biz günün sonunda birçok markanın fason işlerini yapan bir üretim yapıyoruz. Bu da çok değerli kılmıyor yapılan üretimi” şeklinde konuştu.

Bizim üretilen kaliteli ürünün markalaşma süreçlerini çok hızlı aşmamız gerektiğine ve buna göre süreci tamamlamamız gerektiğine vurgu yapan Yücel, “Özellikle savunma alanında ki üretimle ilgili gelişmeler çok güzel. İHA’lar, SİHA’lar ve savunma sanayisindeki bildiğimiz ve devam eden bazı projeler var. Bunlar çok güzel adımlar. Bunlar için de ben pozitif bakıyorum. Biz ülke olarak çağ açıp, çağ kapatan bir milletiz ve 5 bin yıllık bir geçmişimiz var. Türkiye’den çok önemli markalar çıktı, çıkmaya başladı. Daha da artacaktır ama bu işi biraz daha hızlandırmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

VİDEO: 52
BAŞLIK: Murat Yücel: “Markalaşma süreçlerini çok hızlı aşmamız gerekiyor”
KONUŞMACI: Murat Yücel – TechnoPC Kurucu Ortağı
RÖPORTAJ: Feridun Portakal

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE