Mobil uygulama güvenliğine yönelik yazılımsal çözümler

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 10-13 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan Procenne Ürün Yöneticisi Mehmet Emin Koç, firma olarak kamu ile yapmış oldukları iş birliklerinden, siber güvenlik alanında 2021 yılındaki faaliyetlerinden ve 2022 yılında siber güvenlik alanına yönelik planlarından bahsetti.

Özellikle Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ile birlikte kamuda aktif bir şekilde yer aldıklarını belirten Mehmet Emin Koç, “Bu sayede ekosistem oluşturulması anlamında entegratör firmalarla da iş birliği yapmış oluyoruz. Siber güvenliğin en önemli etkenlerinden biri olan anahtar, şifre gibi yöntemlerin, dijital bir ortamdan daha çok fiziksel bir katmanda saklanması yönünde HSM ürünlerimizle birlikte bu kısmı sağlamış oluyoruz. Aynı zamanda sadece dijital güvenlik üzerine değil, kamu kurumlarının ve diğer paydaşların yaptıkları mobil uygulama güvenliği tarafında ve uygulamanın kendi güvenliğini de sağlayan yazılımsal çözümlerimiz var. Ayrıca, ortamlarda kullanılan HSM cihazlarının ve donanımsal güvenlik cihazlarının dengeli bir şekilde, yük dağılımı yapabilecek şekilde, hem tasarrufa yönelik, hem de yapmış olduğu çıktılarla birlikte hibrit bir yapıda çalışabilmesini sağlıyoruz” dedi.

2021 yılında toplamda 50’den fazla müşteri portföylerinin oluştuğunu dile getiren Koç, “2021 yılında almış olduğumuz uluslararası sertifikasyonlarla bu ekosistemi tamamıyla tamamlayıp, herhangi bir engel, herhangi bir kısıt olmadan rahatlıkla bu gibi çalışmaların hepsini yapabilmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, 2022 yılına yönelik planlarından da bahseden Koç, “Procenne olarak HSM’lerimizde Post Qantum çağına, Qantum sonrasındaki şifre yönetimiyle alakalı bu algoritmaların hepsine yönelik bir çalışmamız mevcut. Aynı zamanda 5G var. 5G ile ilgili ulusal ve genel anlamda kullanılan çalışmalarımız sonucunda 5G tarafında da HSM olarak görev yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

VİDEO: 76
BAŞLIK: Mobil Uygulama Güvenliğine Yönelik Yazılımsal Çözümler
KONUŞMACI: Mehmet Emin Koç – Procenne Ürün Yöneticisi