Mobil uygulama geliştirenler nelere dikkat etmeli?

Mobil uygulamalara olan ilgi artış göstermeye devam ediyor. Bir mobil uygulamanın daha çok tercih edilmesi için ise uygulama geliştiricilerin dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulması için hız ve güvenlik faktörleri öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor.

Dimensional Research tarafından yapılan araştırma sonuçları; kullanıcıların yüzde 53’ünün bir uygulama çökerse uygulamayı terk ettiğini, yüzde 41’inin de uygulamanın en az 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini ortaya koyuyor.

Mobil uygulama kullananların sayısındaki artış işlem trafiğini artırırken uygulamaların da performansını büyük ölçüde etkiliyor. Arayüzler uygulamanın diğer yazılımlarla veri alışverişi yapmasına izin verirken, bu süreçte ağ bant genişliğinden dolayı gecikmeler yaşanabiliyor.

Uygulama performansının kurumların itibarı üzerinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Artan trafik, kullanıcıların kritik hizmetlere en çok ihtiyaç duydukları anda erişimini engelleyebiliyor. Bu tür sorunlar markanın değerinde uzun süreli hasara neden olabilir. Google, arama motoru sonuçlarında üst kısımlarda, kullanıcıların arama sorgularıyla ilgili uygulamalar önerir. Yavaş çağrılardan kaynaklanan gecikme, mobil uygulamanın Google’daki konumunu da olumsuz etkileyebilir” dedi.

Ölçeklenebilirliğin de önemine değinen Sevim, “Geliştiriciler, yoğun saatlerde artan talepleri karşılamak için bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirebilmelidir. Yalnızca kaynak sunucuya güvenmek, trafik biriktiğinde ölçeklendirme yeteneğini sınırlar” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE