Mobil iletişim sektöründe son durum!

Türkiye’deki cep telefonu satışları, pandeminin etkisi, deprem felaketi, küresel çip sıkıntısı, taksit kısıtlaması ve yüksek vergi oranları sebebiyle ciddi bir düşüş yaşadı. Zira vatandaşlarımız bu süreçte ya kayıt dışına yöneldi ya da yüksek vergi oranlarının tetiklemesi ve artan fiyatlar sebebiyle hiçbir şekilde cep telefonu alamadı.

MOBİSAD olarak bizler bu zaman zarfında da ilgili kurumlarımıza sektörümüzün dinamiklerini aktararak, istişare kültürünü oluşturma gayreti içerisinde olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Telekomünikasyon sektörünün sadece cari açık algısı ile değerlendirilmesi ve istişare ortamının sağlıklı tahsis edilememesi, sektörümüzün ülkemize sağlayabileceği katkıların göz ardı edilmesine sebebiyet vermektedir.

26 bin noktada 175 bin direkt istihdam sağlayan sektörümüz için arzumuz; ülkemizin dijitalleşmesine büyük katkıları bulunan sektörümüzün tarihi daralmalar yaşaması değil, ülkemize olan katkısını arttırarak hak ettiği büyümeye kavuşmasıdır.

Ülkemizde oluşan üretim ortamında, dünyaca ünlü markaların yatırımları da bu daralmadan nasibini almaktadır. Bu yatırımların arttırılması bir yana, üretici firmaların yatırımlarını geri çekmesi riski ile karşılaşmak son derece muhtemeldir.

Üreticisinden bayi esnafına kadar tüm paydaşlar kayıt dışı başta olmak üzere, birçok sorunla mücadele etmektedir.

Bu vesile ile bir kez daha kamu otoritelerine sesleniyoruz: Sektörlerin ilerlemesi, sektör STK’ları ile istişare ederek, sektörü dinleyerek ve sesine kulak vererek gerçekleşir.

Bu bakış açısı ile sektör mensuplarımızın da dikkatini çekmek isterim; MOBİSAD’a gereken ilgiyi göstererek, güçlü STK kültürünü tahsis etmeliyiz. Bunun için gereken birlik olmak, MOBİSAD çatısı altında güç oluşturmaktır. Bu anlamda bir araya gelemezsek ve MOBİSAD’ın her geçen gün daha da güçlü olmasına katkı sağlamazsak, sektörümüzü ilgilendiren kararlarda yalnızca seyirci olarak kalırız. Hep birlikte olursak, karar mercisi de biz oluruz ve sektörümüzün ilerlemesine katkı sağlarız.

MOBİSAD olarak önceliği ülke menfaati olmayan hiçbir gündemimiz yoktur. MOBİSAD’ın önerileri öncelikle vatandaş ve ülke menfaatine hizmet eder.

İlgili kurumlarımız ile birlikte, bundan sonra da sektörümüze ve ülkemize fayda sağlamaya devam edeceğiz…

(Yazıyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi [email protected] adresine göndererek yazarımızla paylaşabilirsiniz.)

1979 yılında Kastamonu’da doğan Mustafa Kemal Turnacı, işletme alanında eğitim görmüştür. Yaklaşık 25 yıldır mobil iletişim sektöründe faaliyet gösteren Turnacıoğlu Telekomünikasyon’un kurucusudur. Aynı zamanda Mobilfon A.Ş.’nin de kurucu ortağı olan Turnacı, 2018 yılından beri Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir. Turnacı, dernek üyelerinin, sektör paydaşlarının ve tüketicilerin menfaatlerini ortak bir platformda değerlendirerek; ülke yararına, sektörün hak ettiği büyümeye kavuşması adına önemli çalışmalara imza atmaktadır. Birçok farklı STK’da görev alarak topluma hizmet eden Turnacı, Omurilik Felçlileri Derneği ve Can Simidi Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu’nda da görev almaktadır. Bunun yanı sıra, TOBB Türkiye Telekomünikasyon Meclis Üyesi ve İTO 67.Telekomünikasyon Komite Başkanı olarak da çalışmalarını sürdüren Turnacı, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE