Mitsubishi Electric’den hava akımı kontrol teknolojisi

Mitsubishi Electric Corporation, optimize edilmiş oda geneli konfor için iklimlendirme sistemlerinde hava akımı ve sıcaklık dağılımını görselleştirerek analiz eden yeni hava akımı kontrol teknolojisi geliştirdi.

Bu teknoloji, çok güçlü hava akımlarından kaynaklanan rahatsızlıkları ve dengesiz sıcaklıkları minimize etmek için oda şekli ve iklimlendirme sisteminin yerleşim düzenine göre değişen hava akımlarını ve sıcaklıkları tahmin edebiliyor.

Bu teknoloji, birden fazla klima ünitesinin çalıştığı ortamlarda bile hava akımının optimize edilmesini sağlıyor. Karmaşık hava akımı ve sıcaklık dağılımının tahmin edilmesini sağlayan hava akımı analizi de zeminlerin etrafındaki ve engellerin arkasındaki yerler dahil oda genelinde konforu maksimize etmek için gerekli ideal hava akımı hacmi ve yönünün belirlenmesine olanak tanıyor. Çapraz hava akımları arasındaki çarpışmalar önlenerek iklimlendirilmiş havanın odanın her köşesine neredeyse homojen bir şekilde ulaşabilmesi sağlanıyor.

bu teknoloji hava akımı, sıcaklık dağılımı ve havalandırma etkilerini görselleştirmek için modeller üretiyor.

CFD uygulaması için iç mekân modelleri oluşturmak büyük bir zaman ve çaba gerektirirken elde edilen bilgileri analiz edebilecek uzmanların sayısı da çok az. Mitsubishi Electric, geliştirdiği bu teknolojiyle bu iş yükünü hafifleterek ideal ayarları belirleme süreçlerini basitleştiriyor ve sonuçların sezgisel olarak görselleştirilmesini ve görüntülenmesini sağlıyor. Çözüm, BIM (bina yaşam döngüsü bilgilerini merkezi olarak yönetme ve kullanma metodu) verilerini kullanarak oda, iç üniteler ve havalandırma sistemi yerleşim düzenlerine ilişkin bilgileri elde ettikten sonra hava akımı analizi için üç boyutlu oda modelleri üretiyor. Oda, iç üniteler ve havalandırma sistemi yerleşim düzenleri, ekrandan kolaylıkla değiştirilirken Mitsubishi Electric klima sistemlerinin model numaraları da ilgili veri tabanından girilebiliyor.

Mitsubishi Electric, bu yeni teknolojinin etkinliğini gerçek koşullarda değerlendirerek doğruladıktan sonra Mart 2025 tarihi itibarıyla piyasaya sunmayı hedefliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE