Millî ve Global Temalı Siber Güvenlik Haftası Başlıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı himayelerinde projelerini yürüten Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, bu yıl ikincisi düzenlenen Siber Güvenlik Haftasını, 22-24 Kasım tarihlerinde, Ankara Congresium’da organize ediyor. Üst düzey karar vericilerin bir araya gelerek son dönemdeki ekosistemi yakından görebilecekleri, siber güvenlik teknolojilerini ve kapasitesini yakından takip edebilecekleri bu etkinlikte, Türkiye’nin siber güvenlik stratejileri ve yol haritası belirlenecek.

Dijital Gündem’in sponsorları arasında yer aldığı etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek Millî Siber Güvenlik Zirvesi, 22 Kasım saat 10.00’da başlayacak. Zirvenin açılış töreninde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, birer konuşma gerçekleştirilecek. Konuşmaların ardından, Yerli Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Ödülleri sahiplerini bulacak. Zirve, fuar açılışının ardından stant ziyaretleriyle devam edecek. Fuar üç gün boyunca 09.00 – 18.00 saatleri arasında halka da açık olacak.

Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilecek olan Millî Siber Güvenlik Zirvesi, yalnızca ülkemizde değil, global pazarda da başarılara imza atan Picus’un kurucu ortağı Volkan Ertürk ve ortaklarının başarı hikayesiyle devam edecek. Ardından NATO Muhabere ve Bilgi Ajansı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Göksel Sevindik konuşma yapacak.

Zirve, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğünde, sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı Global Olup Millî Kalabilmek/ Millî Olup Globale Açılmak konulu panel ile devam edecek, ardından Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Mert Özarar Siber Güvenliğin Millî Güvenliğe Entegrasyonu konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Etkinliğin ilk günü, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanı Muhammet Sami Ulukavak moderatörlüğünde, sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı Eski Oyun Yeni Kurallar konulu panel ile son bulacak.

Millî Siber Güvenlik Zirvesinin ikinci günü 23 Kasım saat 09.30’da Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker’in konuşmalarıyla başlayacak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Millî Teknolojiler Genel Müdürü Zekeriya Coştu’nun konuşmalarıyla devam edecek.

Tüm gün sürecek ve kamu özel sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak yer aldığı paneller ve konuşmalar ise sırasıyla şöyle:

Girişimci-Melek Yatırımcı Burak Dayıoğlu, siber güvenlik alanında girişimcilik faaliyetleri hakkında bilgi verecek.

Sektör temsilcilerinin bulunduğu Siber Güvenliğin Gelecek Trendleri başlıklı panel, Dijital Dönüşüm Ofisi Dairesi Başkanı Salih Talay’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Ardından Millî Savunma Bakanlığı Siber Güvenlik Daire Başkanı Barış Egemen Özkan, Hibrit Harp Konsepti içinde Siber Aktörlerin Yeri başlıklı konuşmasını yapacak.

Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren’in moderatörlüğünde SDN ve Bulut Teknolojilerinin Geleceği konusu akademi ve sektör temsilcilerinden oluşan bir grupla masaya yatırılacak.