Milli Teknoloji Burs Programı sonuçları açıklandı

Merhum Özdemir Bayraktar adına gerçekleştirilen “Milli Teknoloji Burs Programı” kapsamındaki Yükselen Yıldız Burs Programı, Eğitmen-Mentor Burs Programı ve Eğitim Desteği Burs Programı sonuçları açıklandı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın her eğitim döneminde Türkiye’nin yerli ve millî teknoloji hamlesine katkı sağlamayı hedefleyen gençlere karşılıksız sunduğu burs programları arasında yer alan “Yükselen Yıldız Burs Programı” kapsamında İstanbul genelinde eğitim gören lisans ve lisansüstü 100 öğrenciye 10 ay boyunca aylık 1200 TL burs desteği veriliyor.

“Eğitmen Mentor Burs Programı”nda ise kazanan adaylar yetkin oldukları alanlarda Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere eğitmenlik yapma ve yarışmalar için desteklenen takımlara mentorluk yapma imkânı buluyor. Öğrenciler arasında besleyici bir döngünün oluşturulmasının hedeflendiği ve bu yıl 7 bin 63 adayın başvuruda bulunduğu programda; teknik değerlendirme sınavı, video mülakat değerlendirmesi ve son aşama olan mülakat aşamasını başarıyla tamamlayan 394 adaya eğitmen mentor bursu olarak 10 ay boyunca 1200 TL burs veriliyor. Deneyap Teknoloji Atölyelerinin bulunduğu illerdeki üniversitelerin mühendislik, PDR, psikoloji, sosyoloji, BÖTE ağırlıklı bölümlerde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik olan Eğitmen Mentor Bursunu kazanan adayların 120’sini PDR- psikoloji ve diğer bölüm öğrencileri ile 274’ünü mühendislik ve BÖTE öğrencisi oluşturuyor.

“Eğitim Desteği Burs Programı” ile de ortaokul, lise veya üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi 2 bin 506 öğrencinin 10 ay boyunca faydalanabildiği aylık 750 TL burs desteği sağlanıyor.