Milli tanımı günümüz pazar ekonomisinde çok mümkün değil

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan Turcom Teknoloji Ankara Bölge Müdürü Gökhan Erzurumluoğlu, yerli ve milli teknoloji üretme konusunda “Yerli ve milli tanımını, biz 30 yılını doldurmuş 15 profesyonel ayrı ayrı yapmayı başaramadık. Dolayısıyla ben kavramın birazcık sansasyonel bir kavram olduğunu, altı doldurulabilir bir kavram olmadığını düşünüyorum” dedi.

“Yerli tanımı bence yeterli. Milli tanımı günümüz pazar ekonomisinde çok mümkün değil. Neden değil. Bugün milli dediğimiz şey yarın hisseleri satılmış başka bir ülke tarafından satın alınmış bir şirketin ürünü olabilir. Aynı şekilde yerli ürün içinde geçerli. Genelde benim Türkiye’de gördüğüm yerli ve milli tanımı içerisindeki ürünler açık kaynak kodlarının üzerine bir takım özelleştirmelerle sunulan hizmetler” şeklinde konuşan Erzurumluoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İlk bu pandemi sürecinin başlangıcında Türkiye Bilişim Derneği’nde, beş tane video konferans ürünü üreten üreticiyle bir araya gelmiştik. Ben onlara şunu sordum: Yerli ve milli bir ürününüz olduğunu iddia ediyorsunuz bu ürünler Türkçe alfabeyi kullanıyorlar mı? Hepsi evet dedi. Fakat “İ” ile başlayan bir isim örneğin İlker, Zafer’den sonra sıralanıyordu. Yani Türkçe alfabenin sıralamasına dahi uygun olmayan alfabeyi kullanıp yerli ve milli olduğunu iddia eden ürünler söz konusuydu. Bu çok sık karşılaştığımız bir şey. İkincisi yerli ve milli ürün olduğunu iddia eden ürünler çok güvenli olduklarını iddia ediyorlar. Siz gerçekten çok güvenilir olabilirsiniz, gerçekten her şeyi çok dikkat ederek yapıyor olabilirsiniz ama bir setifikanız olması lazım. Bunu diğer ülkelere diğer rakiplerinize anlatabilmeniz için biz güveniliriz demek yeterli değil. Dolayısıyla herhangi bir setifikasyonunuz var mı diye sormuştum. Yine cevap alamamıştım. Üçüncü sorum da çok basitti. Herhangi bir kendinize ait algoritmanız var mı? Siz yerli bir ürün üretiyorsunuz kendi algoritmalarınızı kendi kodlarınıza sahip olmalısınız. Buna da cevap alamamıştım. Dolayısıyla yerli ve milli baştan yanlış bir tanım. Yerli ürünlerimiz için baktığımız zaman çok yol kat etmemiz lazım diye düşünüyorum.”

VİDEO: 47
BAŞLIK: Milli tanımı günümüz pazar ekonomisinde çok mümkün değil
KONUŞMACI: Gökhan Erzurumluoğlu – Turcom Teknoloji Ankara Bölge Müdürü
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu