Milli Muharip Uçağı’na yerli motor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 18 Mart 2023’te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçağı (MMU) hakkında ki son gelişmeleri paylaştı.

“Milli Muharip Uçağın neredeyse bütün parçalarının tasarımı bitti” diyen Kotil, uçağı yerli motorla teslim etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Motor konusunda Kale Arge ve TEI’nin geliştirdiği motorlar bulunduğuna değinen Kotil, TEI’nin 1600 beygir turboşaft motorunu 1 yıl içinde kendilerine teslim etmeye başlayacağını belirtti.

Bir savaş uçağının milli olabilmesi için kritik unsurlarının ve motorunun yerli üretilmesi gerektiğini vurgulayan Kotil, “Uçağın milli olması için motorunu yapmak zorundayız. TEI’nin turboşaft motoru bize Türkiye’nin tek kristal dökebildiğini gösterdi. Motor yapmanın en zor kısmı türbin kısmı. Türbin kısmında da tek kristal gerekiyor. Tek kristal olunca mukavemetler yüksek oluyor. Yüksek sıcaklıkta termal verim artıyor, güç artıyor. Türkiye tek kristalini döktü ve turboşaft motorda kullanıyor. TUSAŞ’ın hissedarı olduğu TRMotor, motor tasarımı için çalışıyor” şeklinde konuştu.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın MMU motoru için yürüttüğü bir ihale süreci olduğunu da dile getiren Kotil, “TEI ve TRMotor bu konuda çalışıyorlar. Bir motor yapmak 10 yıl sürer. 2028 ve sonrasında teslim edeceğimiz uçakta yerli motor olacak” ifadelerini kullandı.