MİLGEM Projesi kapsamında üç yeni gemi için ihale süreci başlatıldı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, MİLGEM Projesi kapsamında, 6, 7 ve 8’inci gemiler için ihale sürecinin başladığını açıkladı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın web sitesinde, projenin Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) yayınlandı.

İsmail Demir yaptığı açıklamada, “Yerli sanayi firmalarımız dünyada eşi benzeri olmayan gemileri bile rekabetçi maliyetlerle gerçekleştirecek imkan ve kabiliyete ulaşmış durumdadır. Bu güçle MİLGEM Projesi’nde önemli bir adım daha atıyoruz. 6, 7 ve 8’inci gemilerin ihale süreci başladı. Yerlilik oranı çok daha yüksek gemilerimizi en kısa sürede güvenlik güçlerinin kullanımına sunmayı hedefliyoruz. Yeni gemilerimizde daha fazla yerli ve milli ekipman ve silah sistemlerimiz yer alacak. MİLGEM’ler donanmamızın dosta güven, düşmana korku salan duruşunu pekiştirecek” dedi.

MİLGEM Projesi kapsamında yüzde 100 yerli tasarıma sahip platformların Deniz Kuvvetlerinin kullanımına sunulduğunu vurgulayan Demir, İ-Sınıfı fırkateynlerin ilki olan MİLGEM Projesi’nin 5’inci gemisinin inşa çalışmalarının ise devam ettiğini dile getirdi.