Microsoft’tan otomatik veri giriş uygulaması: Viva Sales

Microsoft, Office 365 ve Microsoft Teams üstünde işlenen tüm müşteri verisini otomatikman CRM sistemlerine aktararak manuel veri girişi yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran yeni uygulaması Viva Sales’i duyurdu.

Satış ekiplerinin satışa odaklanmasına yardımcı olan ve manuel veri girişi için harcanan zamanı ortadan kaldıran Viva Sales, Microsoft 365 ve Teams genelinde otomatik olarak içgörüler yakalamak için yapay zekâdan yararlanıyor. Bu sayede saha satış elemanlarının verileri manuel olarak girme zorunluluğu ortadan kalktığı gibi, aynı zamanda iş akışı bozulmaksızın satıcılara yapay zekâ odaklı öneriler ve hatırlatıcılar da sunuluyor. Viva Sales, satış ekiplerinin zaten kullanmakta olduğu araçların sunduğu içgörüleri doğru bağlamda ortaya çıkararak satıcı deneyimini düzene sokuyor; satış ekiplerine zaman kazandırıyor ve organizasyonlara müşteri hakkında daha eksiksiz bir görüş sunuyor.

Viva Sales, daha önce mevcut olmayan bir düzeyde müşteri etkileşimi verisi sağlıyor. Saha satış elemanları çalışırken, müşterileri Outlook, Teams veya Excel gibi Office uygulamalarında etiketleyebiliyorlar ve Viva Sales, bunu müşteriyle ilgili diğer tüm veriler gibi bir müşteri kaydı olarak otomatik olarak yakalıyor. Söz konusu veriler, bir CRM’de yeniden yazmaya veya aramaya gerek kalmadan, Office ve Teams’te iş birliği yapılırken ekip üyeleriyle kolayca paylaşılabiliyor.

Veriler ve yapay zekâ ile desteklenen Viva Sales, bir müşteriyi satış hunisinde ilerletmek için sonraki adımları öneriyor; işe ve sonraki adımlara öncelik veriyor ve satış ekiplerinin tam geçmişe ve müşteri etkileşimi malzemelerine erişmesini mümkün kılıyor. Viva Sales ayrıca, satış ekiplerine müşteri etkileşimini geliştirmeleri için yapay zekâ destekli öneriler de sunuyor ve böylece en doğru adımlar, eyleme geçirilebilir hatırlatıcılar ve satışı hızlandırmaya yarayan tavsiyelerle takibi optimize etmiş oluyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE