Microsoft, yeni Xbox konsolları üzerinde çalışıyor

2020 yılında Xbox Series X ve S konsollarının tanıtımını yapan Microsoft, yeni konsollar üzerinde çalışmalara başladı. Söylentilere göre firma disk sürücüsüz Series X de dahil olmak üzere 2 ayrı konsol üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Xbox One konsolunun başarısız olmasından sonra Microsoft, 2020 yılında Xbox Series S ve Xbox Series X konsollarını piyasaya çıkarmıştı. Series X, performansı ve daha yüksek fiyatı ile üst seviye konsol pazarını amaçlarken Series S, uygun fiyatlı ve disk sürücüsüz yapısı ile GamePass kütüphanesine yoğunlaştı. Her iki ürün de PlayStation 5’in gerisinde kalmış olsa dahi Xbox Series konsolları oyun severler tarafından ilgi gördü. Stüdyoları ile konsollara destek veren Microsoft, geride bırakmış olduğumuz aylarda Xbox Series S’in 1TB versiyonunu tanıtmıştı fakat söylentilere göre şirket, farklı konsollar üstünde de çalışmalara devam ediyor.

Disk sürücüsüz Xbox Series X yolda

Xbox Era podcastinde konuşan Shpeshal Nick, Microsoft’un disk sürücüsüz bir Xbox Series X üzerinde hazırlıklara başladığını aktardı. Bu konsolun geleceği gerçekse Microsoft, PlayStation 5 Digital Edition gibi bir fiyat yapılandırması ile Xbox konsollarına olan ilgiyi artırması bekleniyor. Cihazın çıkış tarihi ya da fiyatı ile alakalı ise herhangi bir bilgi yer almıyor fakat Microsoft, dijital Series X’i duyurmak için yeni nesil PlayStation 5’in tanıtımını bekliyor olabilir.

Bunun dışındaysa Nick, Microsoft’un 2025 yılında tanıtımını yapacağı bir konsol üzerinde çalışmalar yürüttüğünü aktardı. Bu konsolun detayları ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da Xbox Series XL ve Xbox Series X Pro gibi bir ürün olmadığı tahmin ediliyor. Microsoft daha önce nesil ortası bir konsol güncellemesi yapmayacakları konusunda açıklama yapmıştı. Ayrıca AMD kaynaklı sızıntılar da firmanın potansiyel bir Series X Pro işlemcisi üzerinde çalışmadığını gösteriyor. Diğer bir ihtimal ise Microsoft’un bulut tabanlı bir konsol üzerinde çalışıyor olması ile alakalıydı. Microsoft daha önce de benzer bir ürün üzerinde çalışmalar yürütmüştü fakat bu proje daha sonra askıya alınmıştı. Microsoft, gelecek yıllarda hangi Xbox donanımları ile karşımıza çıkacak gelecek süreçte hep beraber göreceğiz.