Microsoft özel bir yapay zeka işlemcisine mi sahip?

Bu aralar yapay zeka haricinde gündeme gelmemiş bir şirket olan yazılım devi Microsoft özel bir yapay zeka işlemcisi ile gündemde.

Bugün karşımıza getirildiği üzere Microsoft, 2019 yılından bu yana Athena kod adı verilen yapay zeka işlemlerine özel bir işlemci üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuyla ilgili gizli açıklamalar yapan bazı şirket çalışanlarının söylediğine göre makine öğrenmeyi odak noktaya alan işlemci test amacıyla çok sayıda Microsoft ve OpenAl çalışanı tarafından halihazırda kullanılabiliyor, buradan da anlaşılmış olacak ki ortada somut bir donanım mevcut. Şu anda Microsoft, bu işlemcinin diğer firmalardan satın aldığı işlemcilerden daha iyi performans göstermesini ve maliyetli yapay zeka süreçlerinde zaman ve para tasarrufu sağlamasını bekliyor.

İleride daha fazla detayın gündeme geleceği bu özel yapay zeka işlemcileri yalnızca yazılım devi değil, Amazon, Google ve Facebook da dahil olmak üzere önde gelen teknoloji şirketleri de yapay zeka için kendi işlemcilerini üretiyor, üretmek için de aktif olarak büyük planların içerisinde bulunuyorlar. Günümüzde ChatGPT ve benzerlerinin patlama yaptığı ve OpenAl başta olmak üzere çoğu yapay zeka çalışmasına büyük yatırımlar yapan Microsoft, daha şimdiden bunların meyvelerini toplamaya başladı bile.

Bundan önce yapay zeka odaklı bir Windows açıklaması gündeme gelerek hatırlatmak için, işlemci devi AMD, CES 2023’te Zen 4, Zen 3 Plus, Zen 3 ve Zen 2 mimarilerinin tamamını kullanan diz üstülere özel Ryzen 7000 işlemcilerini tanıtmıştı. Yapılan açıklamaya göre bu işlemciler x86 özelinde ilk defa özel bir Al yani yapay zeka işlem birimine sahiplerdi. Açıklamalara bakılacak olursa bu işlemciler yalnızca yapay zeka odaklı işlemler için ayrılan bu bölümler ile Windows işletim sistemine büyük imkanlar getirmiş olacak. Tam olarak bu konuda ufak bir açıklama yapan AMD’nin CES 2023’teki sunumuna katılan Windows’un başındaki isim Panos Panay, ‘‘Yapay zeka Windows’ta her şeyi değiştirecek ve birçok konunun kelimenin tam anlamıyla yeniden keşfedilmesini sağlayacak’’ diyerek bu konuda çok detaylı bilgiler vermemişti. Fakat yapay zekanın hiç olmadığı kadar merkezde olduğu bir Windows deneyiminin özellikle Windows 12 sonrasında hayatımıza girmesi beklenirken bu konuda kesinlikle büyük çalışmalar yapılıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE