Microsoft, Cortana için emeklilik kararını açıkladı

Microsoft, öne çıkarmamış olduğu Cortana için emeklilik kararını açıkladı. Bu şaşırtıcı olmadığı gibi aksi bir durum da oluşturmayacak.

Resmi olarak zamandan tasarruf sağlamanıza ve dikkatinizin en önemli şeylere yoğunlaşmanıza yardımcı olan kişisel üretkenlik asistanı olarak nitelendirdiği Microsoft Cortana, sene sonunda desteğinde W10 ve W11 özelinde saklıyor. Bu konuda Misrosoft’un yapmış olduğu açıklamada, ‘’2023’ün sonunda Windows’taki Cortana’yı artık bağımsız bir uygulama olarak desteklemeyeceğiz.’’ ifadesi kullanılıyor. Cortana şuan kimsenin hayatında büyük bir yer kaplamıyor, aslına bakacak olursak sesli etkileşim desteği de olan dijital asistan çıktığı andan bu zamana kadar pek fazla kullanım sağlanmadı. Bu açıdan desteğin kesilmesi şaşırtıcı olmayacak, ilk olarak Windows 10’da bizlere sunulan Cortana’nın Windows’tan tamamıyla ne zaman temizleneceği ise şuan kesin olarak bilinmiyor. Yani sene sonunda destek kesilecek olmasına karşılık sistem istendiği takdirde kullanılması sürdürülebilecek.

Microsoft son senelerde yapay zeka tarafında büyük adımlar atıyor, bu bağlamda Windows 12’nin de doğrudan YZ temelli hazırlanmış olduğu bilgiler arasında yer alıyor. Windows 11’in yerini büyük ihtimalle 2024 içerisinde alacak Windows 12 işletim sistemi üzerinde hazırlıklar uzun zamandır devam ediyor. Windows 11’in merkezine şimdiden ChatGPT temelli yeni nesil yapay zeka temelli sohbet botu Bing’i aktaran Windows Copilot ile devasa bir adıma imza atan Microsoft, geçmiş olduğumuz aylarda W12’de tüm temeli baştan aşağıya donanım destekli yapay zeka üzerine kuracak haberiyle dikkat çekmişti. Duyumlara göre Intel, doğrudan Windows 12 işletim sistemi desteğine sahip olan ‘Meteor Lake’ işlemci platformu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Burada açık olarak açıklanan W12 desteğinin arkasında, büyük ihtimalle işletim sisteminin donanımsal yapay zeka temeli bulunuyor. Asıl olarak bu konu ilk kez gündeme gelmiyor. Senenin başındaki CES 2023’te işlemci devlerinden AMD bir adım atmış ve dizüstülere özel Ryzen 7000 serisinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Bu işlemciler x86 kapsamı içerisinde ilk kez özel bir AI işlem birimine sahip bulunuyorlar.

Bu bağlamda AMD’nin CES 2023’teki sunumuna katılan Windows’un başındaki isim Panos Panay, ‘’Yapay zeka Windows’ta her şeyi değiştirecek ve birçok konunun kelimenin tam anlamıyla yeniden keşfedilmesini sağlayacak.’’ ifadelerini kullanmıştı. Burada süreci donanım düzeyine kadar indirerek yüksek bir çevrimiçi ve aynı zamanda çevrimdışı yapay zeka deneyimi sunacak gibi duran Microsoft, gerçekten büyük gelecek planları yapıyor ve gelişmiş bir yapay zekanın merkezde olduğu bir işletim sisteminin getireceği imkanlar şimdiden çok ama çok büyük bir merak uyandırmaya devam ediyor. Microsoft, bildiğiniz üzere ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin en büyük yatırımcıları arasında bulunuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE