Meta, Rekabet Kurumuna savunmasını yaptı

Rekabet Kurumu, 11 Ocak 2021’de “veri paylaşma zorunluluğu” hakkında Meta ve paydaş şirketleri hakkında soruşturma açmıştı.

Meta Platforms Inc. (Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Ltd. (Facebook Ireland Limited) , WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı bugün saat 10.30’da Rekabet Kurumunda gerçekleştirildi.

Çevrimiçi olarak yayınlanan sözlü savunma toplantısında Rekabet Kurumu Başkanı ve soruşturma heyetinin, soruşturma ile ilgili görüşlerinin açıklanmasının ardından söz alan Meta sözcüsü, “Söz konusu WhatsApp güncellemesi Ocak 2021’de kamuoyuna duyuruldu ancak amacı ve etkisi yanlış anlaşıldı. Güncelleme farkı farklı ülkelerde uygulamaya geçecekti. Sadece Türkiye’ye yönelik veya sadece Türkiye’nin önceliklendirdiği bir uygulama değildi” dedi.

Güncellemenin rekabete aykırı olmadığını da savunan Meta sözcüsü, “Bunu zaten soruşturma raporunda da görmekteyiz. Bu güncelleme kullanıcının faydasına olacaktı. Bütün süreç boyunca Rekabet Kurumu’nun tüm geri bildirimlerini dikkate aldık. Rekabet’in tedbir kararı doğrultusunda da güncelleme zaten hayata geçirilmedi” ifadelerini kullandı.

Soruşturma heyetinin; “Özellikle Türkiye’de Instagram ve WhatsApp’ın kullanımı çok yüksek. Kullanıcılara gönderilen bu tek taraflı sözleşmeye dayatma diyebilir miyiz? Bu güncellemelerin dayatılması pazar gücü sayesinde miydi?” şeklindeki sorusuna da cevap veren Meta sözcüsü, “Aslında son 5 yıl içinde Meta hizmetlerinin pazar payında önemli bir oranda düşüş var. Dolayısıyla pazar paylarımızın böyle bir dayatmaya uygun olmadığını görüyoruz. Bu soruya kapalı oturumda daha ayrıntılı cevap vermek istiyoruz” diyerek, sözlü savunma toplantısının kapalı oturum olarak gerçekleştirilmesini talep etti.

Meta’nın talebi doğrultusunda canlı yayınına son verilen sözlü savunma toplantısı kapalı oturum olarak gerçekleştirildi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE